Remont słynnego wrocławskiego Mezonetowca rozpoczął się jeszcze w 2020 roku, wtedy też odnowiono galerie od podwórka, z której wchodzi się do mieszkań. Pod koniec 2021 roku zakończyły się kolejne prace, w ramach których większa część ściany frontowej modernistycznego budynku odzyskała swój dawny blask. Aktualnie ruszył ostatni etap remontu zabytkowego budynku.

Mezonetowiec został wzniesiony na początku lat 60. ubiegłego stulecia, a za jego projekt odpowiedzialni byli: Jadwiga Grabowska-Hawrylak, Edmund Frąckiewicz, Maria i Igor Tawryczewscy. Po II Wojnie Światowej budynek był pierwszym blokiem mieszkalnym w Polsce, w którym mieszkańcy posiadali dwupoziomowe mieszkania.

W 2017 roku, po trwających kilka lat staraniach, budynek został wpisany do rejestru zabytków. Proces ten nie był łatwy, ponieważ Mezonetowiec jest zarządzany przez dwie wspólnoty pod odrębnymi zarządami. Wpis do rejestru był jednak konieczny, by uzyskać dofinansowanie na remont i rozpocząć prace.

Pierwszy etap remontu, a mianowicie odnowienie galerii od podwórka ukończono już w 2020 roku. W ramach prac odnowiono tynki, wymieniono balustrady, drzwi do mieszkań oraz posadzki. Były to prace części budynku pod zarządem Expert Dom.

W 2021 roku przeprowadzono remont części zarządzanej przez WRO-DOM – odnowiono wtedy 75% zabytkowego budynku. Do renowacji pozostała jeszcze mniejsza część ściany frontowej. Prace w tym obszarze już ruszyły, a przy Mezonetowcu ponownie rozstawiono rusztowania. Ostatni etap remontu wykona konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe „STRATUS” Sp. z o.o. i Nowoczesne Technologie Budownictwa Paweł Sojka.

Do tej pory, miasto przeznaczyło na inwestycję prawie 6 mln złotych.

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu