Od 9 października przez 4 poniedziałki, w wybranych punktach Wrocławia, mieszkańcy będą mogli wymienić się roślinami ogrodowymi i ozdobnymi. Jest to pilotażowy projekt, który pozwoli na edukację proekologiczną oraz kształtowanie odpowiedzialności i troski o otaczająca nas przyrodę. Ponadto pozwoli na zwiększenie bioróżnorodności na prywatnych terenach zielonych. Punkt wymiany roślin to także umacnianie więzi społecznych, wpólne spotkania, wymiana doświadczeń oraz wiedzy.

Jak prawidłowo przygotować rośliny: rośliny należy wykopać i umieścić w doniczce, następnie podlać. Tak przygotowane można przynieść do punktu wymiany roślin. Każda przyniesiona roślina zostanie sprawdzona pod względem fitosanitarnym (czy jest zdrowa) oraz prawidłowo oznaczona – gatunek i siedlisko, tak aby kolejne osoby mogły ją zabrać do swojego ogrodu.

Pozostawienie roślin w punkcie wymiany daje pierwszeństwo w wyborze roślin do odbioru. Jednakże każdy kto przyjdzie bez rośliny również będzie mógł wybrać roślinę dla siebie.

Sama jestem ogrodnikiem. Nawet przy drobnych zmianach nasadzeń nie lubię wyrzucać roślin i dlatego chętnie się nimi dzielę. Do takiego działania zachęcam wszystkich Wrocławian. Zielony departament wspólnie z Zarządem Zieleni Miejskiej organizuje dla Państwa miejsce i zaprasza fachowców. Bardzo zachęcam do udziału w naszym projekcie – powiedziała Agnieszka Cybulska-Małycha, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM.

Zarząd Zieleni Miejskiej dba o zwiększanie bioróżnorodności na trenach publicznych. Każdego roku oprócz drzew sadzimy krzewy, byliny i kwiaty. Dzięki schronisku dla roślin mieszkańcy będą mogli wymienić się swoimi roślinami i wzbogacić bioróżnorodność w naszym mieście a przy okazji zacieśniać więzi społeczne– powiedział Krzysztof Działa, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

W schronisku dla roślin będzie można skorzystać z porad fachowca, który zawsze będzie na miejscu
i doradzi np. w jakim miejscu posadzić roślinę, która nam się spodobała. Podpowie  jaką roślina preferuje glebę, czy woli rosnąć w miejscu nasłonecznionym czy w cieniu.

W ramach pilotażowej edycji, punkty wymiany roślin zostaną zorganizowane:

  •  9 października (15:00 – 18:00) w Parku Zachodnim,
  • 16 października (15:00 – 18:00) na wzgórzu Kilimandżaro (teren obok kortów tenisowych Morskie Oko),
  • 23 października (15:00 – 18:00) w Parku Wschodnim,
  • 16 października (15:00 – 18:00) u podnóża wzgórza Andersa.
Foto: mjakmrowka