W czwartek (16 maja) rusza rekrutacja do wrocławskich szkół ponadpodstawowych. Dla uczniów przygotowano ponad 6,5 tys. miejsc w liceach, technikach i szkołach branżowych.
Obecnie w VIII klasach wrocławskich szkół podstawowych uczy się ok. 4,5 tys. uczniów, a miejsc w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych przygotowano ponad 6,5 tys., w tym ok. 4 tys. w liceach ogólnokształcących.
– W tym roku liczba kandydatów do wybranej szkoły ponadpodstawowej może być mniejsza niż w latach ubiegłych, kiedy to o miejsca w placówkach ubiegało się „półtora rocznika”. W tym roku do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych rekrutuje się jeden rocznik – mówi Ewa Szczęch, dyrektor Wydziału Szkół Ponadpodstawowych i Specjalnych UM we Wrocławiu.
Dwa etapy rekrutacji
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych przebiegać będzie w pełni elektronicznie, z wykorzystaniem profilu zaufanego. Jeżeli rodzic ucznia nie posiada aktywnego profilu zaufanego – wniosek będzie trzeba złożyć osobiście bezpośrednio w szkole.
Rekrutacja składać się będzie z dwóch etapów (daty składania podań):
- I-podstawowego (od 16 maja do 17 czerwca – dla klas ogólnych)
- II-uzupełniającego (od 24 lipca do 25 lipca – szkołach, w których będą wolne miejsca).
Można wybrać max. sześć szkół
Po zalogowaniu się do systemu rekrutacji, z wykorzystaniem profilu zaufanego rodzica, należy podać dane dziecka tj.: imię, nazwisko oraz PESEL. Potem wskazać preferowane placówki.
– Podobnie jak w ostatnich latach wybieramy sześć szkół, a w nich dowolną liczbę klas. Pamiętać jednak należy, że szkołę, do której dziecko chce się dostać w pierwszej kolejności wpisujemy jako pierwszą. Potem zaznaczamy spełniane przez kandydata kryteria, dodajemy niezbędne załączniki i na koniec podpisujemy wniosek profilem zaufanym – wyjaśnia Ewa Szczęch.
Od 16 maja do 17 czerwca 2024 r. kandydat wypełnia wniosek w systemie elektronicznym do klas ogólnych. W przypadku klas wymagających dodatkowego postępowania, kandydaci składają w systemie wniosek w terminie od 16 do 29 maja.
W terminie od 21 czerwca do 5 lipca trzeba będzie dodać wyniki z egzaminu ósmoklasisty i oceny ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz załączyć kopie (skany) dokumentów potwierdzających te dane.
Osoby, które w I etapie, nie dostaną się do żadnej z wybranych placówek, lub które dostaną się do szkoły, ale jednak zmienią zdanie i zechcą uczyć się w innej, będą mogły przystąpić do II etapu rekrutacji (etap uzupełniający) i złożyć wnioski w dniach 24 – 25 lipca w tych szkołach, w których będą jeszcze wolne miejsca.
Decydują punkty rekrutacyjne
O przyjęcie do szkoły decydują punkty rekrutacyjne, w tym:
- wyniki egzaminu ósmoklasisty (max. 100 pkt),
- oceny z języka polskiego, matematyki i dwóch innych przedmiotów na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej: (max. 72 pkt),
- osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej (max. 28 pkt).
Wyniki rekrutacji I etapu
15 lipca 2024 r. do godz. 15:00 szkolne komisje rekrutacyjne opublikują listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.
– Trzeba pamiętać o konieczności dostarczenia oryginałów dokumentów, by potwierdzić naukę w szkole, do której kandydat zostanie zakwalifikowany. Niedostarczenie dokumentów będzie oznaczać rezygnację z tego miejsca – podkreśla Ewa Szczęch.
23 lipca 2024 r. szkolne komisje rekrutacyjne opublikują listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.
Szczegóły dotyczące rektutacji można znaleźć na stronie internetowej: https://rekrutacje.edu.wroclaw.pl/
Foto: mat. prasowe