W ubiegłym tygodniu na płycie Rynku rozpoczęło się rozstawianie jarmarkowej infrastruktury. Prace są już na finiszu, a coroczna impreza wystartuje w najbliższy piątek (19 maja). Drewniane domki wystawców będą czynne codziennie od godziny 10:00 do 21:00

Wróżby, czary, tajemnicze znaki – to tylko część z tego, czego można się spodziewać w Noc Świętojańską, obchodzoną 23/24 czerwca. Jest to bowiem zaczarowana noc, kultywowana dawniej wśród Słowian jako święto ognia i wody. Najważniejsze obrzędy związane były z rozpalaniem ognia i zanurzaniem się w wodzie. Sobótka, zwana też nocą świętojańską, była również świętem miłości oraz płodności. Nieraz gorszono się nią, zakazywano jej z ambon, bo aż wrzała od tańców przy ogniskach, nieprzyzwoitych śpiewek, zalotów oraz zabobonów.

To właśnie Noc Świętojańska, kiedy to dzień jest najdłuższy w roku, stała się inspiracją i motywem przewodnim do organizacji corocznego wielkiego Jarmarku Świętojańskiego na ul. Świdnickiej i Oławskiej. Tegoroczny Jarmark rozpocznie się w piątek 19 maja i potrwa ponad miesiąc – do wtorku 27 czerwca.

Na odwiedzających będą czekać zarówno artykuły przemysłowe, rękodzieło i rzemiosło – artystyczne wyroby własne, dekoracje i ozdoby, ceramika, biżuteria, mydła i kosmetyki naturalne, ręcznie szyte zabawki z naturalnych materiałów, wyroby regionalne (w tym góralskie), kubki pamiątkowe z nadrukiem, pamiątki, wyroby ze szkła, świece, metaloplastyka, galanteria, torby, odzież artystyczna, jak i artykuły spożywcze – regionalne sery i wędliny, pieczywo i wypieki, konfitury, miody, nalewki, wyroby czekoladowe i słodycze, zioła i przyprawy, kawy i herbaty, produkty naturalne i wegańskie.

Wydarzenia towarzyszące

W sobotę (3 czerwca) przy pręgierzu odbędzie się Wystawa Florystyczna, podczas której autorskie prace zaprezentują Mistrzowie Florystyki.

W kolejny weekend, a dokładnie w niedzielę (11 czerwca) odbędą się natomiast warsztaty i konkursy florystyczne, które poprowadzi mistrzyni florystyki Agnieszka Mitko-Kominek.

Szczegółowy program:

  • godz. 14.00-16.00 – warsztaty florystyczne dla dzieci,
  • godz. 16.00-16.30 – zgłaszanie wianków do konkursu,
  • godz. 16.30-17.30 – konkurs na najpiękniejszy wianek,
  • godz. 18.00-18.30 – ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród.

 

Foto: Foto: Pianoforte Agencja Artystyczna - www.jarmarkswietojanski.com