Najsłynniejsza wrocławska szopka, którą można oglądać nie tylko w czasie świąt, ale i całorocznie, to ruchoma szopka, znajdująca się w kościele Najświętszej Marii Panny Na Piasku.

Szopka została stworzona przez nieżyjącego już ks. Kazimierza Błaszczyka, duszpasterza głuchoniemych i niewidomych. Pierwszą swoją ruchomą stajenkę stworzył w 1967 roku z myślą o niesłyszących i niedowidzących dzieciach. Przez kolejne lata dodawał do ekspozycji nowe figurki, zabawki, lalki oraz instalacje. Oprócz klasycznych figurek pasterzy czy zwierząt, jest możliwość obejrzenia mnóstwa innych ręcznie robionych zabawek w tym postaci z bajek Disney’a. Gdy gasi się światło i zapalają się światełka szopki, zaczynają się ruszać prawie wszystkie figurki, które znajdują się w szopce.

1/6

Szopkę można odwiedzać pomiędzy mszami, lecz warto pamiętać, że podczas świąt do szopki tworzy się duża kolejka.

Szopka w pełnej krasie eksponowana jest w okresie Adwentu i Bożego Narodzenia. W pozostałym czasie można oglądać jej namiastkę, w której miejsce żłóbka zajmuje domek nazaretański, w którym pracuje Święta Rodzina.

Godziny otwarcia Ruchomej Szopki 15 maja – 2 lutego: poniedziałek – sobota godz. 10 – 18, niedziele i święta godz. 14 – 18 2 lutego – 15 maja oraz 1 i 2 listopada: nieczynne.
Wstęp wolny.
Tekst: Grzegorz Szein

Foto: Miejsca we Wrocławiu