Wyścigi konne to sport nie bardzo może popularny, ale za to niesamowicie elegancki, mający troszkę taki staromodny i romantyczny urok. To też sport bardzo piękny, bo konie w galopie wyglądają zjawiskowo. We Wrocławiu wyścigi konne mają długą tradycję.

Wyścigi konne, czyli piękno i adrenalina

Wyścigi konne to prestiżowy, pełen gracji sport ze względu na wspaniałe i dostojne konie. To także wydarzenie przyciągające rzesze fanów i często służące jako swoisty wybieg mody – tradycyjnie kobiety uwielbiały stroić się na wyścigi konne, zakładając na tę okazję wytworne suknie i kapelusze z ogromnym rondem. Dla panów była to rozrywka zapewniająca ogromne emocje, bo wyścigi konne nieodzownie kojarzą się z obstawianiem, który koń wygra.

Oczywiście w dalszym ciągu można obstawiać wyścigi konne, czy to u bukmacherów, czy osobiście na turniejach. Współcześnie jednak łatwiej o nutkę adrenaliny, bo można grać w kasynie nie wychodząc z domu czy obstawiać zakłady online. Jeśli sport nie jest twoim konikiem, spróbuj sił w fascynujących grach hazardowych, karcianych czy automatach. Jeśli mieszkasz za granicą dowiedz się więcej o legalnych kasynach online w UE, czyli gdzie możesz zagrać i wygrać pieniądze, nie wychodząc z domu!

Tradycja od starożytności

Wyścigi konne były znane już w Rzymie czasów starożytnych. Wielkim fanem takich rozgrywek był cesarz rzymski Lucjusz Septymiusz Sewer żyjący na przełomie II i III wieku naszej ery, który zlecił budowę hipodromu w Bizancjum. Pierwszy jednak tor uznawany za profesjonalną arenę dla wyścigów konnych powstał w angielskim mieście Chester w roku 1540. Nazywany Rodee czekał na swój debiut na wyścigi konne aż do roku 1780. Od tamtej pory najsłynniejsze gonitwy koni pełnej krwi angielskiej trzyletnich nazywa się derby na cześć lorda Derby, u którego odbywała się pierwsza tego typu gonitwa. Taki wyścig organizowany jest na dystansie 2400 metrów raz w roku. Pierwszy wyścig z przeszkodami został zorganizowany w roku 1803.

Zaczęło się od klaczy hrabiego

W Polsce pierwszy opisany wyścig odbył się w 1777 roku, kiedy klacz hrabiego Kazimierza Rzewuskiego wygrała w gonitwie z Woli do Zamku Ujazdowskiego z koniem angielskiego posła sir Charlesa Whitewortha. Był to jednak nieformalny wyścig, zaś pierwsze zawody z prawdziwego zdarzenia na specjalnie przygotowanym torze zorganizowano w roku 1844 na polach Mokotowskich. Słynny tor na Służewcu powstał w roku 1939 – inaugurowano go dokładnie 3 czerwca i w tamtym momencie był największym i najbardziej nowoczesnym torem w Europie.

Partynice były wcześniej!

Służewiec jest chyba najbardziej znanym torem wyścigów konnych w kraju, ale nie był wcale pierwszym. Bowiem to właśnie Wrocław ma najstarszy tor w kraju – Partynice funkcjonują od 1907 roku, kiedy to zastąpiły tor w Szczytnikach, który znajdował się tam, gdzie obecnie jest Hala Stulecia, i działał od roku 1833. Partynicki tor został zaprojektowany przez R. Jürgensa z Hamburga. Tor wyścigów konnych przeszedł kilka modyfikacji od czasu powstania i obecnie jest bardzo znanym torem, na którym chętnie ścigają się zagraniczni dżokeje. Podobno szczególnie Czesi lubią się tu ścigać i wybierają Partynice chętniej niż jeden z najznamienitszych torów na wyścigi konne, Pardubice, gdzie organizowany jest turniej Wielka Pardubicka, uchodzący za jeden z trudniejszych na świecie.

Wyścigi na wrocławskim torze

Obecnie na wrocławskim torze odbywa się corocznie kilka imprez o bardzo dużym znaczeniu:

  • Wielka Wrocławska z pulą nagród 175 tys. zł, wyścig z przeszkodami rozgrywany z międzynarodową ekipą dżokejów
  • Wielka Partynicka z pulą nagród 105 tys. zł
  • Crystal Cup z pulą nagród 172 tys. zł, rozgrywany od 2016 rok jako część cyklu Crystal Cup European Cross Country Challenge.

Ponadto rozgrywane są gonitwy płaskie, płotowe, przeszkodowe z udziałem arabów, kłusaków francuskich czy folblutów (konie pełnej krwi angielskiej). W 2012 roku zakończono wyścigi koni półkrwi i rozpoczęto pierwszy regularny sezon dla koni pełnej krwi, co udało się dzięki staraniom Dolnośląskiego Towarzystwa Wyścigów Konnych „Partynice”.