Budżet inwestycyjny Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu w 2021 roku wynosi rekordowo ponad 26 mln zł. Na tą kwotę składa się więcej niż 60 pozycji, czyli realizowanych bądź przygotowywanych projektów. Z tego możemy się spodziewać, że już w tym roku  zostanie wykonanych około 40 zadań.

Co konkretnie zyskują mieszkańcy dzięki inwestycjom ZZM? Warto się przez moment nad tym zastanowić ponieważ to co powstaje za pieniądze zainwestowane w zieleń nie zawsze jest tak spektakularne jak nowa trasa tramwajowa czy most, a jednak sądząc po projektach wybieranych w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy sami najczęściej stawiają na ten aspekt. Liderzy lokalnych społeczności wskazują na mniejsze potrzeby, np. ławki, toalety, jakieś sprzęty zabawowe na placu zabaw, ale i zabiegają o urządzanie całych nowych połaci zieleni – jak choćby parku Henrykowskiego, czy rozwiązań w Parku Tysiąclecia. Zadania WBO dominują wśród inwestycji ZZM – przygotowywanych w tym roku jest ich aż 32, z czego 24 powinny trafić do realizacji, To jest też największa część budżetu – 16,4 mln zł.

Nieco mniej liczną grupę stanowią projekty wskazane przez Rady Osiedla, które  zawiadują  specjalnym funduszem. ZZM spodziewa się z niego wykorzystać 2,3 mln zł. W tym wypadku chodzi o 17 zadań, z których na realizację w tym roku zaplanowano 8. Najbardziej zauważalne będzie urządzanie za 450 tys. zł terenów zieleni przy ul Sztabowej, co poprzedziło  wcześniejsze wykonanie oświetlenia oraz dalsze urządzanie Parku Złotnickiego.

Oczywiście są także zadania własne ZZM,. Jest ich trochę mniej ale z reguły są najbardziej niezbędne i bywa, że bardzo kosztowne jak rewitalizacja jednego ze zbiorników fosy miejskiej czy remont mostu w Parku Wschodnim. Aczkolwiek, niektóre mogą być bardziej zauważalne jak rozpoczęta już rewitalizacja parku przy ul. Kolejowej.  ZZM instaluje nam też w tym roku 6 nowych toalet. W sumie ma to być w tym roku 12 przedsięwzięć za 7,6 mln zł. Dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM Katarzyna Szymczak-Pomianowska wskazuje jak ważne jest, że tak poważny odsetek inwestycji pochodzi dzięki inicjatywom oddolnym.

 – Gwarantuje to równomierne rozłożenie inwestycji na terenie całego miasta, co oznacza  nie tylko sprawiedliwy rozdział środków, ale także jest skuteczniejsze w przeciwstawianiu się zmianom klimatycznym. – Mamy rekordowy budżet i mnóstwo zadań do wykonania, a przecież ZZM nie zajmuje się tylko inwestycjami, więc potrzebujemy mocy przerobowych także na utrzymanie, na nasadzenia. Poradziliśmy sobie w roku pandemii to i teraz powinno być dobrze – deklaruje dyrektor ZZM Jacek Mól.

Źródło: mat. prasowy
Foto: Pixabay