Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu wzbogacił się o nową, nietypową pomoc naukową w postaci robota-krowy. Dzięki niemu studenci Wydziału Medycyny Weterynaryjnej będą mieli możliwość lepszego przygotowania się do późniejszej pracy w zawodzie.

Ramię haptyczne, potocznie nazywane robotem, to nowoczesny symulator, dzięki któremu można diagnozować najczęściej spotykane choroby układu pokarmowego koni i krów. Symulator ten pozwala na omacanie nieistniejących, wirtualnych narządów, jednocześnie zwrotnie uzyskując poprzez zmysł dotyku, informacje o kształcie i wielkości narządu, jego położeniu i konsystencji.

Cały proces badania nadzorujący nauczyciel obserwuje na ekranie monitora, ma możliwość w czasie rzeczywistym udzielać wskazówek, korygować ustawianie i położenie dłoni, co w przypadku badania na żywym zwierzęciu jest niemożliwe – mówi prof. Artur Niedźwiedź.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu jest pierwszą uczelnią w Polsce, która zaczęła korzystać z ramienia haptycznego. Koszt jednego urządzenia to 600 tysięcy złotych.

 

Foto: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu