Podczas piątkowej sesji Rady Miejskiej Wrocławia, została przyjęta uchwała ws. odebrania byłemu metropolicie wrocławskiemu kard. Henrykowi Gulbinowiczowi tytułu honorowego obywatela miasta. To pierwszy taki przypadek we Wrocławiu.

Kard. Gulbinowicz zmarł w poniedziałek 16 listopada w wieku 97 lat. Przed śmiercią, Nuncjatura Apostolska podjęła decyzje dyscyplinarne w związku z przeprowadzonym w sprawie kardynała śledztwem, dotyczącym jego przeszłości oraz oskarżeń kierowanych w jego kierunku, dotyczących pedofilii.

W ostatnim czasie Stolica Apostolska pozbawiła kard. Gulbinowicza prawa używania insygniów biskupich. Hierarcha miał również zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych, został też pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w katedrze.

W związku z zarzutami ciążącymi na Gulbinowiczu, wrocławscy radni postanowili odebrać mu tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia (Civitate Wrativiensi Donatus), nadany w 1996 roku. Za przyjęciem tej uchwały głosowało 28 radnych, przeciwko było trzech i trzech wstrzymało się od głosu.

W piątek 20 listopada, o godz. 10:00, w kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus we Wrocławiu odbyła się również Msza św. żałobna w intencji śp. kardynała Henryka Gulbinowicza, w której wzięło udział kilkadziesiąt osób. Internetową transmisję nabożeństwa śledziło ponad 1,5 tys. osób.

Szczegóły dotyczące pogrzebu kardynała Henryka Gulbinowicza.

Tekst: CWC

Foto: Wikipedia