







Pandemia koronawirusa sprawiła, że z początkiem marca wielu z nas znalazło się w izolacji. Nie mogliśmy normalnie chodzić do pracy, często nawet na zakupy czy do parku.
Jedni radzili sobie oglądając filmy, ucząc się podczas internetowych kursów, czy odwiedzając kasyno online automaty na prawdziwe pieniadze. Innym niestety, izolacja przyniosła wiele problemów. Podpowiadamy zatem, jakiego rodzaju wsparcia psychologicznego szukać w takiej sytuacji.
Problemy z izolacją
Jak wspomnieliśmy, od marca miliony Polaków zmuszonych zostało do przebywania w domu. Sporo osób źle znosiło izolację, co odbijało się na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym. Wiele osób zaprzestało wtedy aktywności fizycznej, nadużywało alkoholu, prowadziło niezdrową dietę. Długotrwała izolacja, z jaką mieliśmy do czynienia, z pewnością była trudna dla wszystkich. Brak kontaktu z otoczeniem stał się dla wielu niezwykle uciążliwy. Zauważono wiele oznak depresji, problemów psychicznych. Z pewnością nie jest to komfortowe zwłaszcza dla tych, którzy samotnie mieszkają w czterech ścianach.
Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet im. Miguela Hernandeza w Elche wykazało, że blisko u 90% badanych dzieci zauważono negatywne skutki, zwłaszcza zmiany emocjonalne spowodowane przymusową izolacją. U dzieci, które zmuszone zostały do zostania w domu, stwierdzono o wiele większe trudności w koncentracji, spadek zainteresowania, przewrażliwienie, jak i zwiększoną nadpobudliwość czy też nerwowość. W Polsce z kolei, przeprowadzono badanie na grupie 1400 osób z całego kraju. Badani przede wszystkim narzekali na negatywny nastrój. Zwiększyło się przy tym zdenerwowanie i strach, a przy tym więcej osób poczuło się znudzonymi i osamotnionymi. Plusem jest jednak to, że wiele osób wykazało, iż w czasie izolacji poprawiły się ich relacje z domownikami. Z drugiej jednak strony, zwłaszcza w pierwszych dwóch miesiącach izolacji, wiele osób zauważyło pogorszenie się relacji ze znajomymi czy członkami rodziny, z którymi na co dzień nie mieszkają.
Czy można liczyć na psychologiczne wsparcie?
Już w czasie pandemii, specjaliści w porozumieniu z rządem lub lokalnymi jednostkami rozpoczęli akcję pomocy dla osób w potrzebie. Bezpłatne porady psychologiczne udostępnione zostały między innymi na stronach NFZ. Na portalu Ogólnopolskiej Interaktywnej Mapy Pomocy Psychologicznej wprowadzona została przy tym lista miejsc, w których zainteresowani mogą liczyć na pomoc. Mniejsze czy większe miasta wyszły z własnymi inicjatywami i rozpoczęły porady online. Część została skierowana do wszystkich chętnych, zaś część do konkretnych grup społecznych: uczniów, studentów, emerytów. Pomoc oferowana była różnymi kanałami: mailowo, telefonicznie, za pośrednictwem aplikacji i innych programów. W końcu, wraz ze złagodzeniem obostrzeń dostępne stały się również spotkania ze specjalistami w gabinetach.
Telefon na infolinię może być dla niektórych pierwszym krokiem, dającym okazję do odreagowania aktualnych stanów emocjonalnych. Wiemy, że pewnego dnia epidemia minie, jednak pozostawi po sobie wiele problemów. Już teraz mówi się, że w przypadku kolejnej izolacji, o wiele więcej osób może dotknąć chroniczny lęk, przeżywanie stresu oraz poczucie utraty kontroli nad wybranymi aspektami życia. Zmiany wprowadzone przez pandemię, dla niektórych były zdecydowanie zbyt szybkie. Z reguły jesteśmy stopniowo przyzwyczajani do nowej sytuacji, zaś w tym przypadku wszystko zbyt szybko postępowało.
Na całe szczęście całkiem spora dostępność oferowanych nam w okresie pandemii form pomocy, czy to online, czy drogą telefoniczną lub w lokalnych instytucjach, napawa nas optymizmem. Specjaliści bowiem będą na nas czekać i podchodzić do każdej sprawy indywidualnie.
Foto: Pixabay