Wiele osób traktuje obecnie hazard jako hobby, sposób na spędzanie swego wolnego czasu bądź też jako metodę na szybki i łatwy zarobek. Niestety hazard często jest złudny, przez co z łatwością jest popaść w problemy natury finansowej czy psychicznej. Coraz częściej mówi się o psychologii hazardu – czym ona jest i jaki ma wpływ na graczy?

 

Hazard a nasza psychika

Obecnie dla każdej dorosłej osoby hazard online stał się łatwo dostępny. Można bez trudu zagrać w kasynie, gdzie czekają automaty, darmowe gry hazardowe automaty hot spot, jak i również obstawiać wydarzenia sportowe, świata rozrywki. Niestety rozwój branży hazardu online nie idzie w parze z informowaniem graczy o możliwych konsekwencjach gry. Tymczasem różne mechanizmy emocjonalne człowieka mają wpływ nie tylko na nasze zachowanie, lecz również i późniejszą kontrolę.

Dla sporej liczby graczy nie liczy się sam fakt wygranej, lecz właśnie te największe emocje, które są wywoływane przez hazard. U wielu osób następuje bowiem niezwykle silne zaangażowanie, które związane jest z większym poziomem dopaminy. Wtedy jeszcze silniej przeżywa się emocje związane z obstawianiem zakładów. Oczywiście takie napięcie u wielu graczy związane jest z powstającym ryzykiem. Jeśli chodzi o tradycyjne zakłady bukmacherskie, to najpierw obstawia się mecze, a następnie w napięciu oczekuje na ich zakończenie. W takim wypadku nawet oglądanie bezpośrednich transmisji z meczów nabiera zupełnie innego znaczenia. Ogromnym zagrożeniem jest to, że u graczy może wytworzyć się wtedy stan, którego chcą następnie ponownie doświadczyć i to bez znaczenia, czy wygrywają czy przegrywają. Jeśli do tego dochodzą również kwestie finansowe – chęć odrobienia strat, ponownej wygranej, to mamy niestety podwójne zagrożenie dla graczy. Osoby o mniejszej kontroli mają znacznie większe szanse popaść w uzależnienie. 

Hazard to przede wszystkim jednak nagrody, którymi są wygrane kupony, układy na automatach czy numery w ruletce. Dlatego też psychologia hazardu wiąże się głównie z potrzebą wygranej. Dla jednych osób jest to po prostu szansa na wygranie mniejszych lub większych pieniędzy. Są jednak i takie osoby, które upatrują w kasynach czy bukmacherach okazji do osiągania sukcesów, których nie mają w życiu zawodowym czy prywatnym. Dlatego też spory odsetek wśród graczy to osoby samotne, zarabiające mniej niż średnia krajowa. 

 

Patologiczny hazard

Według danych statystycznych, mniej więcej co 5. gracz jest narażony na uzależnienie od hazardu. Nasze uwarunkowania psychiczne sprawiają, że odczuwamy podobną euforię zarówno w przypadku wygranej, jak i sytuacji, gdy niewiele nam do niej zabrakło. Dlatego też każdorazowa wygrana czy taka sytuacja nagradzana jest dla nas poprzez bardzo przyjemne pobudzenie emocjonalne. Gracze, którym niewiele zabrakło do wygranej, grają dalej, aby przekonać się, że wymarzona wygrana jest już tak blisko. Hazard można porównać mniej więcej do picia alkoholu. Od czasu do czasu nie stanowi żadnego zagrożenia dla nas. Jednak nadmiar bywa bardzo niebezpieczny. W takiej sytuacji może dojść do patologicznego hazardu, gdzie myśl o grze cały czas towarzyszy uzależnionym. Jeżeli gra staje się najważniejsza w naszym w życiu, dominuje w myślach, zachowaniu czy też planowaniu wolnego czasu, to wtedy najpewniej mamy do czynienia z uzależnieniem.

Psychologia hazardu w związku z patologicznymi zachowaniami wymienia kilka czynników, które mogą mówić o poważnym uzależnieniu. Taka osoba może bowiem być przez cały czas zaabsorbowana hazardem, systematycznie zwiększa ilość czasu i pieniędzy na grę, zaczyna podejmować nieracjonalne i te same decyzje mimo wcześniejszych niepowodzeń, jak i odczuwa niepokój lub irytację ze strony rodziny i znajomych chcących pomóc. 

 

Foto: Pixabay