Akcja wielkiego zazieleniania ul. Legnickiej i Lotniczej ruszyła w listopadzie 2022 roku, kiedy to zasadzono pierwszą lipę na pl. Strzegomskim. Od tego czasu pojawiło się ponad 850 drzew, a docelowo będzie ich aż 932. Cały czas trwa również pielęgnacja posadzonych już drzew, aby rosły jak najdłużej tworząc zielone szpalery.

W sumie przy dwóch głównych ulicach zachodniego Wrocławia nasadzone zostaną 932 drzewa z 16 gatunków. Na ul. Legnickiej i w okolicy 403 sztuki, a na ul. Lotniczej 529 sztuk. Eksperci zajmujący się zielenią zdecydowali, że będą to następujące gatunki: klony polne Elsrijk, lipy szerokolistne, jesiony wyniosłe, klony pospolite, glediczje trójcierniowe Inermis + Skyline, brzozy brodawkowate, lipy drobnolistne, leszczyny tureckie, świdośliwy Lamarcka, klony jawory, kasztanowce czerwone, ambrowce amerykańskie, lipy drobnolistne Greenspire, klony pospolite Schwedleri, platany klonolistne i wspomniane już topole osiki Erecta.

Ostatnio założyliśmy przy nich worki rozsączające. Do czego one służą? Worek wypełniamy co pewien czas wodą. Blisko 50 litrów sączy się przez kilka godzin do gruntu. Zakłada się go po to, aby drzewo pobrało jak najwięcej wody w jak najdłuższym okresie. Przy drzewach pewnie zauważyliście dodatkowy palik drewniany, na którym zakładamy worki. To specjalny zabieg. Mówimy na niego, że to łamacz lenistwa korzeni. Z racji, że nie jest zamontowany pod samym pniem, stymulujemy drzewo do rozwoju systemu korzeniowego – wyjaśniają Wrocławskie Inwestycje.

Zanim zostaną nasadzone kolejne drzewa przy ul. Legnickiej, wrocławskie MPK przeprowadzi remont torowiska. Jest to jedna z inwestycji zaplanowanych na ten rok w ramach TORYwolucji.

 

Foto: mat. Wrocławskie Inwestycje