

W sobotę (20 sierpnia) we Wrocławiu odbędzie się 11. odsłona Europejskiej Nocy Literatury. Jedno z najważniejszych wrocławskich wydarzeń literackich, co roku przyciągające tysiące słuchaczek i słuchaczy, tym razem odbędzie się na Przedmieściu Świdnickim. Czytelniczki i czytelnicy mogą już zacząć planować swoje własne trasy: wiemy już kto, gdzie i co tej nocy przeczyta.
Formuła Europejskiej Nocy Literatury od pierwszej edycji pozostaje niezmienna: fragmenty dziesięciu książek czytane są przez dziesięć postaci polskiej kultury w dziesięciu lokalizacjach wybranego osiedla Wrocławia. Przez ostatnie lata ENL gościł już na Starym Mieście, Szczytnikach, Nadodrzu, Przedmieściu Oławskim, Placu Grunwaldzkim, osiedlu Powstańców Śląskich i Karłowicach. W tym roku wybór padł na Przedmieście Świdnickie – jedno z centralnych osiedli miasta, na północy ograniczone fosą miejską, na południu sięgające do nasypu kolejowego.
Program 11. edycji literackiego święta przygotował pisarz, felietonista, tłumacz i literaturoznawca Michał Rusinek. Zaproponowanym przez kuratora hasłem, które połączy 10 tekstów nadchodzącej odsłony ENL-u, jest „TEMAT RZEKA”, która rozumiana będzie tu zarówno dosłownie, jak i metaforycznie. Literacką selekcję kuratora będzie można usłyszeć od godziny 18:00 – fragmenty dziesięciu książek przeczytane zostaną przez dziesięć znakomitych postaci polskiej kultury w dziesięciu lokalizacjach Przedmieścia Świdnickiego. Kolejne czytania będą się rozpoczynały co 30 minut, aż do godziny 22:30 – dzięki temu najbardziej wytrwali mają szansę, by do końca dnia usłyszeć wszystkich czytających.
Wsłuchaj się w szum literatury
Jak co roku, teksty interpretować będzie pięciu artystów i pięć artystek, a wydarzenie będzie też okazją, by poznać różne oblicza Przedmieścia Świdnickiego. Przykładem są m.in. dwie przestrzenie położone w zabudowie postindustrialnej – w klubie muzycznym Transformator (ul. Tęczowa 57) fragment „Domu kłamczuchów” węgierskiego mistrza nowelistyki Dezső Kosztolányi’ego zinterpretuje Agata Buzek (znana m.in. z filmów „Rewers” czy „Moje wspaniałe życie”), a przy ul. Lelewela 4, we Wrocławskiej Drukarni Naukowej PAN, Marek Kalita („Hiacynt”, „Twarz”) przeczyta opowiadania autorstwa amerykańskiego klasyka grozy Edgara Allana Poe („Opowiadania prawie wszystkie”).
Odwiedzić będzie można również znajdujące się w granicach osiedla dworce kolejowe. W niedostępnej na co dzień sali sesyjnej na 1. piętrze dworca Wrocław Główny Aleksandra Konieczna („Ostatnia rodzina”, „Jak pies z kotem”) przeczyta fragment ekologicznego „reportażu poetyckiego” „Podziemia. W głąb czasu” Roberta MacFarlane’a, z kolei na peronie Dworca Świebodzkiego pojawi się Jacek Beler („Inni ludzie”, „Kler”), który przeczyta opowiadania z „Kronik beskidzkich i światowych” Andrzeja Stasiuka. W plenerze spotkanie odbędzie się w parku Lesława Węgrzynowskiego, gdzie Tomasz Schuchardt („Boże ciało”, „Jesteś Bogiem”), przeczyta fragment osadzonej na kanadyjskiej prowincji powieści „Nikolski” Nicolasa Dicknera.
Kurs na Przedmieście Świdnickie
Kolejnymi przystankami na trasie zostały: położona w sercu placu Muzealnego „tysiąclatka”, czyli Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 13 – Małgorzata Potocka („Panna Nikt”, „Matki, żony i kochanki”) zinterpretuje tam wstrząsającą powieść „Kobold” Radki Denemarkovej, za to w Pałacu Schaffgotschów (ul. Kościuszki 34) pojawi się Maciej Zakościelny („Czas honoru”, „Tylko mnie kochaj”) z fragmentem uhonorowanej Nagrodą Nobla powieści „Błogosławieństwo ziemi” Knuta Hamsuna, a w szkole tańca „No Limits” (ul. Tęczowa 25) posłuchamy Mariusza Bonaszewskiego („Powidoki”, „Matka Teresa od kotów”) i fragmentu ze zbioru opowiadań Kornela Filipowicza „Formikarium, czyli w moim świecie mrówek”.
20 sierpnia będzie można spotkać się też z Aleksandrą Popławską („Między nami dobrze jest”, „Wataha”), która w imponującym, lustrzanym patio Retro Office House (ul. Komandorska 1-3) przeczyta opowiadającą o pograniczu rosyjsko-chińskim książkę Colina Thubrona „Amur. Między Rosją a Chinami”. Szczególną lokalizacją dla ENL stanie się plac Kościuszki – zostanie tam zlokalizowana strefa literackiego relaksu, w ramach której pisarka, feministka, działaczka społeczna i publicystka, Sylwia Chutnik przeczyta fragment książki „Grand Union” Zadie Smith.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Foto/Grafiki: mat. prasowe