W sobotę (20 sierpnia) we Wrocławiu odbędzie się 11. odsłona Europejskiej Nocy Literatury. Jedno z najważniejszych wrocławskich wydarzeń literackich, co roku przyciągające tysiące słuchaczek i słuchaczy, tym razem odbędzie się na Przedmieściu Świdnickim. Czytelniczki i czytelnicy mogą już zacząć planować swoje własne trasy: wiemy już kto, gdzie i co tej nocy przeczyta.

Formuła Europejskiej Nocy Literatury od pierwszej edycji pozostaje niezmienna: fragmenty dziesięciu książek czytane są przez dziesięć postaci polskiej kultury w dziesięciu lokalizacjach wybranego osiedla Wrocławia. Przez ostatnie lata ENL gościł już na Starym Mieście, Szczytnikach, Nadodrzu, Przedmieściu Oławskim, Placu Grunwaldzkim, osiedlu Powstańców Śląskich i Karłowicach. W tym roku wybór padł na Przedmieście Świdnickie – jedno z centralnych osiedli miasta, na północy ograniczone fosą miejską, na południu sięgające do nasypu kolejowego.

Program 11. edycji literackiego święta przygotował pisarz, felietonista, tłumacz i literaturoznawca Michał Rusinek. Zaproponowanym przez kuratora hasłem, które połączy 10 tekstów nadchodzącej odsłony ENL-u, jest „TEMAT RZEKA”, która rozumiana będzie tu zarówno dosłownie, jak i metaforycznie. Literacką selekcję kuratora będzie można usłyszeć od godziny 18:00 – fragmenty dziesięciu książek przeczytane zostaną przez dziesięć znakomitych postaci polskiej kultury w dziesięciu lokalizacjach Przedmieścia Świdnickiego. Kolejne czytania będą się rozpoczynały co 30 minut, aż do godziny 22:30 – dzięki temu najbardziej wytrwali mają szansę, by do końca dnia usłyszeć wszystkich czytających.

Wsłuchaj się w szum literatury 

Jak co roku, teksty interpretować będzie pięciu artystów i pięć artystek, a wydarzenie będzie też okazją, by poznać różne oblicza Przedmieścia Świdnickiego. Przykładem są m.in. dwie przestrzenie położone w zabudowie postindustrialnej – w klubie muzycznym Transformator (ul. Tęczowa 57) fragment „Domu kłamczuchów” węgierskiego mistrza nowelistyki Dezső Kosztolányi’ego zinterpretuje Agata Buzek (znana m.in. z filmów „Rewers” czy „Moje wspaniałe życie”), a przy ul. Lelewela 4, we Wrocławskiej Drukarni Naukowej PANMarek Kalita („Hiacynt”, „Twarz”) przeczyta opowiadania autorstwa amerykańskiego klasyka grozy Edgara Allana Poe („Opowiadania prawie wszystkie”).

Odwiedzić będzie można również znajdujące się w granicach osiedla dworce kolejowe. W niedostępnej na co dzień sali sesyjnej na 1. piętrze dworca Wrocław Główny Aleksandra Konieczna („Ostatnia rodzina”, „Jak pies z kotem”) przeczyta fragment ekologicznego „reportażu poetyckiego” „Podziemia. W głąb czasu” Roberta MacFarlane’a, z kolei na peronie Dworca Świebodzkiego pojawi się Jacek Beler („Inni ludzie”, „Kler”), który przeczyta opowiadania z „Kronik beskidzkich i światowych” Andrzeja Stasiuka. W plenerze spotkanie odbędzie się w parku Lesława Węgrzynowskiego, gdzie Tomasz Schuchardt („Boże ciało”, „Jesteś Bogiem”), przeczyta fragment osadzonej na kanadyjskiej prowincji powieści „Nikolski” Nicolasa Dicknera.

Kurs na Przedmieście Świdnickie 

Kolejnymi przystankami na trasie zostały: położona w sercu placu Muzealnego „tysiąclatka”, czyli Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 13 – Małgorzata Potocka („Panna Nikt”, „Matki, żony i kochanki”) zinterpretuje tam wstrząsającą powieść „Kobold” Radki Denemarkovej, za to w Pałacu Schaffgotschów (ul. Kościuszki 34) pojawi się Maciej Zakościelny („Czas honoru”, „Tylko mnie kochaj”) z fragmentem uhonorowanej Nagrodą Nobla powieści „Błogosławieństwo ziemi” Knuta Hamsuna, a w szkole tańca „No Limits” (ul. Tęczowa 25) posłuchamy Mariusza Bonaszewskiego („Powidoki”, „Matka Teresa od kotów”) i fragmentu ze zbioru opowiadań Kornela Filipowicza „Formikarium, czyli w moim świecie mrówek”.

20 sierpnia będzie można spotkać się też z Aleksandrą Popławską („Między nami dobrze jest”, „Wataha”), która w imponującym, lustrzanym patio Retro Office House (ul. Komandorska 1-3) przeczyta opowiadającą o pograniczu rosyjsko-chińskim książkę Colina Thubrona „Amur. Między Rosją a Chinami”. Szczególną lokalizacją dla ENL stanie się plac Kościuszki – zostanie tam zlokalizowana strefa literackiego relaksu, w ramach której pisarka, feministka, działaczka społeczna i publicystka, Sylwia Chutnik przeczyta fragment książki „Grand Union” Zadie Smith.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

 

Foto/Grafiki: mat. prasowe