Późnym wieczorem w niedzielę (20 listopada) na rondzie Reagana doszło do tragicznego wypadku, w wyniku którego zginął kierowca autobusu turystycznego. Jak się okazuje, mężczyzna był etatowym pracownikiem wrocławskiego MPK, a tego samego dnia pracował również na jednej z linii miejskiego przewoźnika. Oświadczenie w tej sprawie wydał Krzysztof Balawejder, prezes MPK.

Kierowca był zatrudniony przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne od 2018 roku. W niedzielę (20 listopada) pracował od godz. 5:48 do godz. 14:21 na linii nr 128. Wieczorem przewoził natomiast pasażerów innego wrocławskiego przewoźnika na pokładzie autobusu turystycznego.

Autokar zderzył się z samochodem osobowym, a następnie wjechał w przejście podziemne. Kierowca autobusu zmarł na miejscu, a dwóch rannych pasażerów przetransportowano do szpitala. Uszkodzony pojazd został już usunięty z ronda Reagana.

Oświadczenie Prezesa MPK brzmi następująco:

„Bezpieczeństwo przewozów to dla mnie priorytet. Nie mogę przemilczeć faktów, które były zagrożeniem dla życia i zdrowia wielu osób.

Kierowca prowadzący autokar był jednocześnie, od 2018  roku, etatowym pracownikiem MPK Wrocław. Wczoraj od godz. 5:48 do 14:21 pracował na linii 128. Dziś miał rozpocząć pracę o godzinie 6.30…

W związku z tym, po raz kolejny, do 27 listopada br., każdy kierujący w naszej firmie będzie musiał złożyć oświadczenie w sprawie ewentualnego dodatkowego zatrudnienia. Mam nadzieję, że powyższa akcja potwierdzi, że MPK zatrudnia ludzi odpowiedzialnych i godnych zaufania, którzy przestrzegają norm określonych w ustawie o czasie pracy kierowców. Wobec osób, które złożą oświadczenia niezgodne z prawdą, będą wyciągnięte konsekwencje dyscyplinarne.

Apeluję do innych przewoźników i właścicieli firm transportowych, by podobnie jak MPK sprawdzali, czy zatrudniany przez nich pracownik jest wypoczęty i czy nie pracował tego samego dnia dla innego przewoźnika. Tylko współpraca pomiędzy przewoźnikami skutecznie zabezpieczy nas przed podobnymi sytuacjami w przyszłości. Jesteśmy na nią otwarci.

Ponadto, jeszcze dziś spotkam się z Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego i złożę wniosek o przeprowadzenie kontroli czasu pracy kierowców u wszystkich wrocławskich przewoźników. Znam ogromne zaangażowanie Pana Inspektora Dariusza Przybytniowskiego w problematykę bezpieczeństwa przewozów i wiem, że są one priorytetem także dla Dolnośląskiego Inspektoratu Transportu Drogowego.”

 

Foto: Instagram/Marchkkk