Tylko w tym roku we wrocławskich przedszkolach publicznych uruchomionych zostanie niemal 1400 nowych miejsc. To możliwe dzięki konsekwentnej budowie nowych placówek oraz rozbudowie już istniejących. Od września 2018 roku zostało utworzonych ponad 5200 nowych miejsc w przedszkolach.

– Dokładamy wielu starań, żeby każdego roku pojawiały się kolejne, nowe miejsca we wrocławskiej oświacie. Budujemy nowe szkoły, przedszkola, rozbudowujemy już istniejące. Wiem, jak ważne jest to zarówno dla naszych najmłodszych mieszkańców, a także ich rodziców, opiekunów – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

W sumie, w 2021 r. we wrocławskich przedszkolach powstanie 1390 nowych miejsc dla maluchów. Większość z nich już jest uruchomiona.

– Obecnie nowe miejsca w przedszkolach tworzymy przede wszystkim na szybko rozwijających się osiedlach, m.in.: Maślicach, Stabłowicach, Psim Polu, Jagodnie oraz Leśnicy. Poza tym uzupełniamy sieć placówek w centrum, bo często rodzice wybierają przedszkola blisko pracy – mówił Marcin Miedziński, zastępca dyrektora Wydziału Przedszkoli i Szkół Podstawowych UM Wrocławia.

Placówkami, które z początkiem nowego roku szkolnego przeszły już do większych i bardziej komfortowych lokalizacji, są: Przedszkole nr 7 w ZSP 5 przy ul. Osobowickiej i Przedszkole nr 24 w ZSP 14 przy ul. Dębickiej.

Teraz jest to przedszkole ośmiooddziałowe. Dzięki przeniesieniu placówki do nowego budynku, z ul. Częstochowskiej na ul. Dębicką, zwiększyliśmy liczbę miejsc ze 120 do 200 – mówił Robert Siwy, dyrektor Przedszkola nr 24 we Wrocławiu. – Jeżeli chodzi o warunki, to poprawiły się one diametralnie. Budynek jest nowy i spełnia najwyższe standardy. Sale są znakomicie wyposażone, kadrę też mamy profesjonalną – dodał.

Ponadto w ośmiu lokalizacjach, w różnych częściach Wrocławia, powstały i powstaną w tym roku kolejne placówki publiczne, utworzone przez inne podmioty, które zapewnią łącznie 1040 nowych miejsc. Największe przedszkola to m.in. na Żernikach, Psim Polu, Swojczycach, Wojnowie i Nadodrzu.

– Dążąc do zwiększenia oferty przedszkolnej, prowadzimy szereg działań zachęcających podmioty zewnętrzne do budowania przedszkoli. Docelowo placówki te zyskują status publicznych, czyli są dostępne dla mieszkańców na takich samych zasadach, jak te prowadzone przez miasto – opowiadał Marcin Miedziński.

Przykładem takiej współpracy miasta z operatorem zewnętrznym jest nowo powstała placówka przy ul. Rezedowej, gdzie inwestor prywatny, na gminnej działce, wybudował przedszkole na 250 miejsc.

Lista nowych przedszkoli uruchomionych od września 2021 roku:

  • Przedszkole nr 24 w ZSP 14 przy Dębickiej – 200 miejsc (nowa lokalizacja istniejącego przedszkola),
  • Przedszkole nr 7 w ZSP 5 przy ul. Osobowickiej – 150 miejsc (nowa lokalizacja istniejącego przedszkola),
  • Publiczne Przedszkole „Marchewkowe Pole” przy ul. Rezedowej – 250 miejsc,
  • Publiczne Przedszkole „Skauty V” przy ul. Dubois – 125 miejsc,
  • Publiczne Przedszkole „Leśne Zuchy” przy ul. Swojczyckiej – 150 miejsc,
  • Publiczne Przedszkole „Elfiki” ul. Robotniczej – 90 miejsc,
  • Publiczne Przedszkole „Parasolka” przy ul. Nyskiej – 50 miejsc,
  • Publiczne Przedszkole „Planeta Dzieci” przy ul. Poleskiej – 225 miejsc,
  • Publiczne Przedszkole „Pirackie Skarby” przy ul. Przemkowskiej – 25 miejsc,
  • Publiczne Przedszkole „Skauty VI” przy ul. Błotnej – 125 miejsc – trwa ostatni etap prac. Dostępne będzie jeszcze w 2021 roku.

 

Źródło: mat. prasowe