Bastion Sakwowy został otwarty 8 czerwca 2024, po trwającym ponad dwa lata pierwszym etapie rewitalizacji, który objął m.in. kolumnadę i pawilon persytylowy. Ta część prac kosztowała ponad 30 mln złotych. Niedawno ruszył drugi etap remontu – aktualnie w zabytkowym budynku toalety oraz na szczycie wzgórza trwają prace rozbiórkowe.
W ramach drugiego etapu wyremontowany zostanie zabytkowy budynek toalet, który zaprojektowano w 1897 roku. Będzie on dostosowany do niepełnosprawnych. Przewidywane są w nim także udogodnienia dla osób z małymi dziećmi. Prace obejmą jednak nie tylko budynek toalety, ale też zagospodarowanie i uporządkowanie terenu wzgórza.
– Prace rozbiórkowe są też prowadzone na szczycie wzgórza, gdzie, w ramach tego etapu odnowimy również podstawę po budynku gloriety wraz ze schodami. Do wykonania jest też szereg prac w pobliżu toalet i na terenie samego wzgórza. Prace realizowane będą w zamkniętej dotychczas części, dlatego nie powinny generować utrudnień dla zwiedzających – wyjaśnia Zarząd Inwestycji Miejskich we Wrocławiu.
Renowację przejdzie także mur pomiędzy toaletami a obserwatorium. Odnowione zostaną balustrady i schody w tej części bastionu.
– Zagospodarujemy również teren samego wzgórza o powierzchni ponad 2,5 tys. mkw., poprzez remont i przebudowę ścieżek północnej i południowej. Na koniec zamontujemy dodatkowe oświetlenie, ławki. Rozbudujemy monitoring zewnętrzny – dodaje ZIM.
Koszt prac w ramach II etapu rewitalizacji to blisko 6 mln złotych. Środki pochodzą z budżetu miasta.
Foto: mat. ZIM Wrocław
Prace rozbiórkowe na Bastionie Sakwowym. Trwa drugi etap rewitalizacji.