1 marca, w dzień rozpoczynający meteorologiczną wiosnę, we wrocławskim ogrodzie zoologicznym urodził się mały dikdik. Dikdiki to jedne z najmniejszych antylop na świecie – osiągają do 67 cm długości ciała i 4 kg masy przy wysokości do 40 cm. Jak zapowiada Zoo Wrocław, niebawem ogłoszony zostanie konkurs na imię dla malucha, w ramach którego każdy będzie mógł zgłosić swoją propozycję.

Na świat przyszedł przed kilkoma dniami, 1 marca. Rodzicami są Nówka i Berti. Płeć nie jest jeszcze znana. Damy Wam znać, jak tylko uda nam się ją ustalić, i poprosimy o pomoc w wyborze imienia. Tymczasem zapraszamy do odwiedzin! – zachęca wrocławskie zoo.

W środowisku naturalnym dikdiki występują na dwóch oddzielonych od siebie obszarach Afryki – we wschodniej części kontynentu od Somalii poprzez Tanzanię do Afryki Południowej oraz w Afryce Południowej – od północnej Namibii po południowo-zachodnią Angolę. Są to zwierzęta terytorialne, każda rodzina dikdików „ceremonialnie” znakuje granice swojego areału. „Ceremonia” polega na ściśle określonej kolejności wypróżniania się pary rodzicielskiej oraz znakowaniu wybranych gałązek za pomocą smolistej wydzieliny gruczołów znajdujących się przy oczach.

Foto: mat. Zoo Wrocław