Kina bez drzwi, z krzesełkami przed erą multipleksów – oto historia filmowego Wrocławia.

– Deli, Capitol, Scala – to największe przedwojenne wrocławskie kina. Każde mieściło ponad tysiąc widzów.

 

Lata 1930-1940 , Nieistniejące kino Deli, znajdowało się w miejscu dzisiejszych Arkad Wrocławskich.

 

Kinowi magnaci

To właśnie do nich należało najnowocześniejsze na Dolnym Śląsku kino Deli, które stało w miejscu dzisiejszych Arkad Wrocławskich. Budynek całkowicie spłonął podczas oblężenia Wrocławia w 1945 roku.

Braci wyeliminował z rynku największy niemiecki koncern kinowy – UFA. W należącym do Hirschbergów kinie Gloria-Palast, mieszczącym się na ul. Świdnickiej, naziści umieścili żołnierzy, a z sali projekcyjnej zrobili stajnię. W innych budynkach po kinach powstały między innymi warsztaty samochodowe.

Pierwsze w Polsce kino Dworcowe też powstało we Wrocławiu. Początkowo nie miało ono drzwi, można więc było wejść i wyjść w trakcie seansu. Filmy wyświetlano co godzinę, a program zmieniał się co tydzień. – Mieściło łącznie 79 widzów na raz, a siedzenia prawie zawsze były pełne. Kino zostało ostatecznie zamknięte, gdy w 2010 roku ruszał remontu Dworca Głównego.

Kino Pionier w grudniu 1948 roku, znajdujące się przy ul. Jedności Narodowej 71a

 

Z kolei kino Gigant, działające w Hali Stulecia od połowy lat 50., było największą salą w Polsce. Mogło pomieścić aż 2 tys. widzów, chociaż statystyki podają liczbę znacznie wyższą. Na wielkim ekranie Giganta filmy można było oglądać aż do połowy lat 90. Bardzo często były to nocne maratony filmów grozy.

Z dawnych wrocławskich kin niewiele już pozostało. Minęły lata świetności Ogniska na Karłowicach, Lwowa przy ul. Hallera, Śnieżki przy pl. Teatralnym, a także letniego kina Pawilon w zoo, Światowida na Sępolnie, kameralnej Piwnicy Świdnickiej i kina Atom przy Piłsudskiego.

 

Budynek kina „Polonia” w grudniu 1948 roku. Ul. Żeromskiego

 

Kino Śląsk. Ul. Piłsudskiego

 

Po lewej ruiny dawnego kina Capitol, a po prawej obecny hotel Polonia. 1945 rok.

 

Kino Przodownik/Lwów. Ul. Hallera


 

Kino Dom Kultury „Pafawag”- znajdowało się na Nowym Dworze

 

Kino Wodomierz znajdowało się przy ul. Długosza

 

Foto: Zbiory Fotopolska
Tekst: Opowiadania Pana Dębskiego/Tamara Barriga