Na ścianie budynku mieszczącego się przy ulicy Teatralnej 26 we Wrocławiu powstał mural upamiętniający Marię Koterbską – patronkę pierwszego tramwaju Moderus Gamma, który pojawił się w stolicy Dolnego Śląska.

Wielkopowierzchniowe dzieło oglądać można na budynku przy ulicy Teatralnej 26. Stworzył je duet artystów działający pod szyldem Czary-Mury. Cała inicjatywa została zrealizowana pod egidą MPK Wrocław – informuje wrocławski przewoźnik.

Malowidło upamiętnia artystkę wykonującą niegdyś „Wrocławską piosenkę”. To właśnie dzięki Marii Koterbskiej cała Polska poznała słynną frazę „Mkną po szynach niebieskie tramwaje przez wrocławskich ulic sto”. W styczniu 2022 roku artystka stała się patronką najnowszego wówczas tramwaju, który trafił do Wrocławia – to Moderus Gamma 2 o numerze bocznym 3301.

Sam mural, nie licząc prac projektowych, powstawał na budynku przy ulicy Teatralnej 26 przez niemal miesiąc. Ma blisko 260 metrów kwadratowych. Była to arcydokładna własnoręczna praca dwojga artystów niczym na płótnie (malarstwo i mozaika ceramiczna). Nie bazująca na odbitkach, a na wykonaniu grafik i mozaiki od absolutnych podstaw na specjalnie przygotowanej siatce 1×1 metr – wyjaśnia MPK Wrocław.

Wrocławski tramwaj nazwany imieniem Marii Koterbskiej.

 

Foto: mat. prasowe MPK Wrocław