Zgłoszenie o porzuconej naczepie samochodowej wypełnionej odpadami wpłynęło do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu we wtorek (11 kwietnia). Chemikalia zostały odnalezione w pobliżu centrum handlowego przy ul. Paprotnej. Aktualnie naczepa jest zabezpieczana przez Policję, trwają czynności zmierzające do ustalenia sprawcy zdarzenia.

Na miejscu działania podjęli inspektorzy WIOŚ, Państwowa Straż Pożarna, Policja i przedstawiciele Urzędu Gminy Wrocław. Po przeprowadzeniu oględzin ustalono, że porzucona naczepa była wypełniona kilkudziesięcioma pojemnikami typu mauzer o pojemności 1000 litrów. Nie stwierdzono wycieków substancji.

Próby pobrane przez funkcjonariuszy Jednostki Chemicznej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu z 5-ciu pojemników, do których był dostęp, wykazały, że pojemniki znajdujące się na porzuconej naczepie zawierają kwas azotowy, azotan amonu oraz monohydrat podazotanu bizmutu, ponadto papierki wskaźnikowe określające poziom stężenia tlenków azotu wykazały wartość na poziomie 500 mg/l – wyjaśniają przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Obecnie trwa ustalanie tożsamości osoby, która porzuciła naczepę. Sprawa została również przekazana do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

 

Foto: mat. Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu