3 300 pieców zlikwidowanych, a 2 000 sztuk w procesie likwidacji – to wnioski złożone w KAWCE plus do końca grudnia. W sumie z Wrocławia znika ponad 5 000 pieców. Miasto podsumowało Akcję Zmień Piec, czyli proces wymiany źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne.

Walka o poprawę jakości powietrza we Wrocławiu to mój priorytet. W 2019 kiedy rozpoczynaliśmy Akcję Zmień Piec, zadeklarowałem, że do 2024 roku zlikwidujemy wszystkie piece pozaklasowe i konsekwentnie realizujemy ten plan – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Biorąc pod uwagę rosnące koszty rachunków, podjąłem decyzję o wydłużeniu dwóch programów wspierających finansowo wrocławian. Zwolnienia z czynszów dla najemców komunalnych będą obowiązywać do 2023 roku, a przez kolejne 3 lata 50% ulga w opłatach czynszowych. Wydłużamy też Lokalny Program Osłonowy do 2024 roku, czyli dopłaty do rachunków za ogrzewanie dla tych, którzy wymienili piec – poinformował Jacek Sutryk.

Ostatnich 12 miesięcy to było ogromne przedsięwzięcie logistyczne i ogromny koszt dla miasta, na poziomie prawie 90 mln zł. Miasto wydało 50 mln zł na dopłatę do wymiany pieców w ramach Kawki Plus i blisko 40 mln zł na likwidację pieców w budynkach komunalnych.

Wrocław w 2021 oku był gigantycznym placem budowy, to nie tylko TORYwolucja, ale także kamienice przyłączane do sieci ciepłowniczej. W ponad 90 budynkach komunalnych zlikwidowano piece, kolejnych 56 jest w trakcie przyłączania do sieci. To 1 200 zlikwidowanych pieców  w zasobie komunalnym – podkreślał Rafał Guzowski, Pełnomocnik Prezydenta ds. Wymiany Źródeł Ogrzewania.

Rok 2021 był ostatnim, w którym Wrocław dopłacał mieszkańcom do wymiany pieców 15 000 tys. złotych w ramach programu KAWKA plus i wrocławianie wykorzystali w pełni tę możliwość. Złożyli w ubiegłym roku rekordową liczbę wniosków 3 000 (rok wcześniej było ich 1600), z czego tylko w grudniu ponad 730!

Z 3000 złożonych wniosków, 1100 pochodzi od najemców komunalnych lokali, a 1900 od właścicieli mieszkań. Dzięki temu mogliśmy zlikwidować z programu KAWKA plus 2100 pieców, a drugie tyle jest teraz w procesie likwidacji (wnioski złożone do końca grudnia) – wyjaśniała Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa UMW.

„ZMIEŃ PIEC” kampania Wrocław bez Smogu, to nie tylko dotacje do wymiany kopciuchów, okien, dopłaty do rachunków, anulowane czynsze. To także spotkania z mieszkańcami na osiedlach (na piknikach osiedlowych – Maślice, Muchobór Wielki, Tarnogaj, Borek), doradztwo energetyczne, kampania outdoorowa i internetowa. Na stronie zmienpiec.pl wrocławianie mogli znaleźć wszystkie niezbędne informacje. Powstał tam kalkulator łączenia dotacji (KAWKA plus i CZYSTE POWIETRZE), a także Kalkulator miejskich dopłat do ogrzewania – czyli możliwość wyliczenia wysokości wsparcia z Lokalnego Programu Osłonowego.

Akcja Zmień Piec jest we Wrocławiu doskonale rozpoznawalna. Z naszych badań wynika, że większość mieszkańców zna program KAWKA plus. 95% osób, które z niego skorzystały, poleciłyby sąsiadom, a ponad 90% bardzo dobrze lub raczej dobrze ocenia działania Urzędu Miasta– mówiła Katarzyna Szymczak-Pomianowska, Dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Konieczność wymiany pieców wynika z Uchwały Anstysmogowej, przyjętej przez Sejmik Województwa. To obowiązek gminy i mieszkańców. W 2019 roku, kiedy Wrocław rozpoczynał Akcję Zmień Piec, na terenie miasta było 18 000 lokali z piecami najgorszej jakości, teraz zostało już ok. 11 000. (ok. 2000 zlikwidowanych w 2020 r., ponad 3000 w 2021 r., i kolejnych 2 000 w procesie likwidacji).

Akcja Zmień Piec to element kampanii„Wrocław bez smogu”, na którą miasto wyda do końca 2024 roku w sumie 330 mln zł. To przede wszystkim:

  • program KAWKA plus, czyli dopłaty do wymiany pieca (w tym roku to 12 000 zł, w kolejnym latach będzie to 10.000 a w 2024 roku już tylko 8 000 zł.),
  • Termo KAWKA (dopłata do 5 000 zł na wymianę starej, drewnianej stolarki okiennej),
  • Lokalny Program Osłonowy – czyli dopłaty do rachunków za ogrzewanie. To możliwość uzyskania wsparcia do 4 000 zł rocznie. Wysokość wsparcia uzależniona od kilku czynników, ale co najważniejsze we Wrocławiu ustaliliśmy wysokie progi dochodowe, aby maksymalnie dużo ludzi mogło skorzystać z dopłat, czyli: do 3 000 zł netto/miesięcznie na osobę w rodzinie i i do 4 268 netto zł dla osoby samotnej,
  • zwolnienia z czynszu dla najemców komunalnych.

 

Źródło: mat. prasowe