W ostatnich dniach zakończyło się przyłączanie kolejnych budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej. W tym roku do sieci  podłączonych zostanie  w sumie 29 budynków, należących do  gminy, w nich około 300 mieszkań i około 420 pieców ulegnie likwidacji. 

Dużo pracy przed nami, ponieważ kolejną zmianę ogrzewania zaplanowaliśmy na 2021 rok i obejmuje ona 43 budynki. W roku 2022 zmienimy ogrzewanie aż w 60 kamienicach. Wielkie podziękowania należą się mieszkańcom, którzy w tym trudnym czasie wpuszczali ekspertów do swoich mieszkań, wykonawcom i wszystkim pracownikom zaangażowanym w ten proces – mówił Dariusz Kowalczyk, prezes spółki Wrocławskie Mieszkania.

Łącznie w latach 2020-2024 nastąpi likwidacja pieców 315 budynkach, należących do miasta, w sumie to 3150 mieszkań i ponad 4 tysiące kopciuchów do likwidacji.

We Wrocławiu do wymiany pozostaje 4 tys. pieców w budynkach w 100% należących do gminy, we wspólnotach mieszkaniowych 8 tys. pieców i 8 tys. w domach jednorodzinnych – podkreślał Rafał Guzowski, Pełnomocnik Prezydenta ds. wymiany źródeł ogrzewania.

Wrocławianie są cały czas zachęcani do pozbywania się kopciuchów i korzystania z miejskiego programu KAWKA plus i termo KAWKA. Mimo pandemii do wydziału środowiska wpłynęło już ponad  1200 wniosków, ponad tysiąc umów zostało już podpisanych. To wzrost o blisko 10% w porównaniu do ubiegłego roku. W tym roku w ramach Akcji Zmień Piec do dyspozycji jest 15 milionów złotych na wymianę pieców we Wrocławiu i niemal cała ta kwota została już wydana. Pieniędzy nie zabraknie jednak dla nikogo. Będą kolejne wnioski, będą dodatkowe środki.

Wnioski do miejskiego programu KAWKA przyjmujemy w trybie ciągłym. Każdy kto złoży dokumenty do 16 października zostanie rozliczony jeszcze w tym roku. Po tym terminie wnioski zrealizujemy w 2021 roku.
Czas jest bardzo ważny. W związku z rosnącą liczbą chętnych, wydłuża się czas oczekiwania na instalatorów, a maksymalna kwota dofinansowania kończy się w 2021 roku.  Przypominamy też, że po 2024 roku korzystanie z  „kopciuchów” będzie karane (zgodnie z uchwałą antysmogową), a kwota mandatu może wynieść nawet 5 000 złotych – informowała Katarzyna Szymczak- Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

We Wrocławiu po 2024 roku nie powinny już funkcjonować piece pozaklasowe oraz piece najniższych klas (pierwszej i drugiej). Do 2028 roku mają być usunięte, z nielicznymi wyjątkami, wszystkie piece na paliwa stałe. To wynika z uchwały antysmogowej przyjętej przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego. Władze Wrocławia przygotowały zestaw programów (finansowych, informacyjnych, organizacyjnych), których celem jest zachęcenie mieszkańców miasta do wymiany źródeł ciepła. To m.in.: pełne dofinansowanie kosztów wymiany pieców – KAWKA Plus, zwolnienia i ulgi w czynszach dla osób, które się na to zdecydowały, dofinansowanie wymiany drewnianych, nieszczelnych okien – Termo KAWKA, dopłaty do rachunków za ogrzewanie dla osób, które zlikwidowały piece na paliwa stałe – Lokalny Program Osłonowy.

Foto: Pixabay