Zaprojektowany przez Richarda Konwiarza w roku 1935 pomnik był poświęcony pamięci Oddziałów Szturmowych – SA Sturmabteilungen. Odsłonięty w roku 1937 stanowił centralny miejsca pamięci w Parku Wschodnim.

Oprócz samego pomnika miejsce pamięci zwane Ehrenhain tworzyły geometrycznie nasadzone drzewa i krzewy oraz specjalnie ukształtowane otoczenie, swoim kształtem miało to symbolizować miejsce germańskich zgromadzeń ludowych „Thingstätte”.

Okrągła budowla wykonana była z cegły murarskiej, zdobiona okładziną kutego granitu, z przodu znajdowała się tablica pamiątkowa i godło państwowe, natomiast po bokach stronie wmurowane były swastyki. W górnej części znajdowała się misa z pochodnią odpalaną w czasie różnych uroczystości. Co ciekawe pomnik po wojnie nie został zlikwidowany, stopniowo jednak niszczał. W roku 2004 rozpadającą się konstrukcję podmurowano, zakryto również miejsce w którym znajdowała się swastyka.

Gdy byłem nieco starszy od chłopca na zdjęciu, park był zarośniętą dżunglą – mówi czytelnik. Krzaki zamieszkiwały sarny, dziki, bażanty itp. Swastyki na ścianach miały jeszcze resztki czarnego kamienia. – dodaje.

Obecnie obiekt jest skutecznie zdenazyfikowany.

Mapa: link

Foto: Czytelnik / Fotopolska