Już 30 września o godzinie 10:00 i 18:30, „Kadry Wrocławia” zapraszają na specjalny pokaz filmów dokumentalnych oraz prelekcję prof. Tomasza Głowińskiego na temat Festung Breslau. 

 W 1945 roku klęska Hitlera była już przesądzona, mimo to Niemcy zdecydowali o przekształceniu Wrocławia w twierdzę. Efektem była śmierć tysięcy ludzi i zniszczenie miasta. W ramach pokazu specjalnego Kadrów Wrocławia pokażemy zestaw 4 filmów poświęconych tematyce Festung Breslau. Zaprezentowane tu filmy, choć powstały w różnych latach, bazują na przekopiowaniach archiwalnych kronik niemieckich, polskich i radzieckich z czasów bitwy o Wrocław oraz licznych innych źródłach historycznych i wspomnieniach uczestników tamtych wydarzeń (np. marszałka Koniewa). Przed pokazem odbędzie się prelekcja prof. Tomasza Głowińskiego, wybitnego znawcy tematyki Festung Breslau.

W programie:

  • Wyrok na miasto (1968), 23minuty

reżyseria: Janusz Chodnikiewicz, 1968

Wstrząsający obraz życia oblężonego miasta. Komentarzem do unikatowych archiwalnych zdjęć (m.in. niemieckiej kroniki wojennej) są wspomnienia niemieckiego księdza Paula Peikerta, autora „Kroniki oblężenia Wrocławia w roku 1945”.

  • Wrocławska opowieść (1969), 12 minut

reżyseria: Witold Lesiewicz

Festung Breslau we wspomnieniach uczestników tamtych wydarzeń. Okres oblężenia wspominają nie tylko żołnierze każdej z walczących stron, ale też cywilni mieszkańcy miasta zamknięci w twierdzy. Ciekawym głosem są wspomnienia Iwana Koniewa, marszałka Armii Czerwonej, dowodzącego I frontem ukraińskim, którego jednostki brały udział w walkach o Festung Breslau.

  • Bitwa o Wrocław (1977), 30 minut

Historia walk o Wrocław od lutego 1945 roku do zakończenia wojny. W filmie wykorzystano archiwalne zdjęcia Wytwórni Filmów Dokumentalnych „Czołówka” oraz materiały z prywatnych zbiorów. Wśród wspominających tamte wydarzenia zobaczyć można m.in. radzieckiego korespondenta wojennego.

  • Breslau – Wrocław. Czas przemian (2001), 25 minut

Reżyseria: Marcin Bradke

Pierwszy odcinek serialu „Prawdziwy koniec wielkiej wojny”. Przedstawia historię Wrocławia od czasów międzywojennych do 1945 roku. Poznajemy militarne znaczenie miasta w okresie wojny, przebieg walk o Twierdzę Wrocław oraz to, co się działo po kapitulacji i wkroczeniu Armii Czerwonej. W świat dawnego Breslau oraz wyzwolonego Wrocławia wprowadzają nas świadkowie tamtych dni, mówią o tym, co przeżyli .

Bilet normalny – 22 zł

Bilet ulgowy – 18 zł (uczniowie i studenci, seniorzy)

Bilet specjalny (kupon) – 18 zł

Bilet grupowy – 16 zł (od 15 osób)

Bilety do kupienia w kasach kina oraz na stronie www.kinonh.pl

www.kadrywroclawia.pl , kontakt@kadrywroclawia.pl

Foto: Stefan Arczyński. Fotografia pochodzi ze zbiorów Wydawnictwa Via Nova