Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 22 kwietnia, przegłosowano podniesienie stawki za pobyt we wrocławskiej izbie wytrzeźwień.

Dotychczas za przebywanie we Wrocławskim Ośrodku Pomocy Osobom Nietrzeźwym przy ul. Sokolniczej trzeba było zapłacić 316,12 zł. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej zapadła decyzja o podwyższeniu stawki.

Teraz, każdy kto trafi do izby wytrzeźwień, bez względu na to ile godzin w niej spędzi (max. 24 godziny), będzie zobowiązany do uiszczenia opłaty w wysokości 326,87 zł. Zgodnie z prawem, jest to maksymalna kwota, jaka może zostać ustalona na terenie kraju.

Uchwała radnych wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego. Za podwyżką głosowało 36 osób uprawnionych, natomiast jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Jak można przeczytać na stronie internetowej wrocławskiej izby, doprowadzane przez policję są do niej osoby, które zagrażają swojemu zdrowiu i życiu lub zdrowiu i życiu innych osób, a równocześnie są pod wpływem alkoholu. W takim przypadku pozostają w ośrodku do wytrzeźwienia. Opiekę nad osobami nietrzeźwymi sprawuje przez całą dobę wykwalifikowana kadra składająca się z lekarza, kierownika zmiany i opiekunów.

We Wrocławskim Ośrodku Pomocy Osobom Nietrzeźwym znajduje się 48 łóżek w 11 salach przygotowanych specjalnie z myślą o bezpieczeństwie i komforcie trzeźwienia osób doprowadzonych. Nietrzeźwym proponuje się czystą piżamę oraz przygotowane łóżko z pościelą, oferowany jest również stały dostęp do wody źródlanej, kawy, herbaty. Dodatkowo osoby bezdomne mogą skorzystać z możliwości zjedzenia posiłku.

Każdy klient po wytrzeźwieniu może skorzystać z sanitariatów, ręcznika i mydła. Osoby opuszczające Dział Izby Wytrzeźwień zachęca się do skorzystania z specjalistycznej pomocy psychologa.

Foto: Zbiory Fotopolska