W Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Lepsze Jutro” przy ul. Bolesława Prusa na Ołbinie powstał pierwszy we Wrocławiu Bank Słoików, czyli samoobsługowy regał, z którego każdy może wziąć lub zostawić na nim niepotrzebne słoiki. Jest to element miejskiej kampanii „Wrocław nie marnuje”.

Głównym celem inicjatywy jest promowanie ekologicznego stylu życia, ograniczenie marnotrawstwa, a także ograniczanie wytwarzania odpadów.

– Nie marnujmy. Niepotrzebne słoiki przekażmy osobom, które zrobią z nich użytek. Przetwarzajmy warzywa i owoce, chroniąc je przed zepsuciem. Wekujmy żywność zamiast wyrzucać. Taki drugi obieg przedmiotów i rozsądne gospodarowanie zasobami jest ekonomiczne i ekologiczne – mówi Aleksandra Palus, rzecznik prasowy Ekosystemu.

Na regale można zostawić słoiki każdej pojemności. Powinny być puste i czyste – w takim stanie, w jakim sami chcielibyśmy je zabrać. Zakrętki są mile widziane, choć nie muszą być w komplecie. Nadwyżki słoików zostaną zagospodarowane – trafią do recyklingu i zostaną przetworzone na nowe szklane opakowania.

Z pierwszego wrocławskiego banku słoików w ROD „Lepsze Jutro” przy ul. Prusa mogą korzystać nie tylko działkowcy, ale wszyscy mieszkańcy Wrocławia. Kolejne tego typu punkty wkrótce rozpoczną działalność w innych ogrodach działkowych.

– Bank słoików można założyć samodzielnie. Bankiem może być niepotrzebny regał lub skrzynka – tutaj z pewnością nie trzeba wiele, by uruchomić akcję. Zachęcamy, by banki przygotowywać z tego, co już mamy. Z pewnością znajdą się osoby, które chętnie zostawią lub przyjmą niepotrzebne słoiki – dodaje Aleksandra Palus.

Każdy, kto chciałbyś założyć Bank Słoików w swojej okolicy, może skontaktować się z Ekosystemem mailowo: edukacja@ekosystem.wroc.pl

 

Foto: mat. Ekosystem