We Wrocławiu powstało miejsce łączące naukę z technologią druku 3D i przedsiębiorczością. Mowa o Dolnośląskim Centrum Druku 3D, którego oficjalne otwarcie miało miejsce w czwartek (25 sierpnia). Całkowita wartość inwestycji wynosi 35 mln złotych, z czego niemal 16 milionów zł to unijne dofinansowanie.

Dolny Śląsk znajduje się wśród najbardziej innowacyjnych regionów w Polsce. Widzimy bardzo duży potencjał oraz zapotrzebowanie na usługi związane z drukiem 3D, który znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. Nowe Centrum specjalizuje się w wydruku elementów z tworzyw sztucznych i metalu oraz skomplikowanych modeli wykorzystywanych np. w medycynie – mówi Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Cezary Przybylski.

Centrum Druku 3D skierowane będzie do dolnośląskich mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy rozpoczynają działalność i nie mają jeszcze własnych obiektów produkcyjnych, magazynowych czy usługowych. Celem projektu jest umożliwienie uruchamiania działalności gospodarczej małym firmom w oparciu o doradztwo specjalistyczne. Nowoczesne urządzenia będą w stanie drukować nawet skomplikowane modele wykorzystywane w medycynie.

Dolnośląski Inkubator Druku 3D będzie także współpracował z podmiotami naukowymi, pracującymi nad innowacyjnymi możliwościami drukarek. Zainteresowani będą mogli również̇ brać udział w spotkaniach i warsztatach druku 3D, realizowanych w ramach Akademii Druku.

Centrum to hala warsztatowo-produkcyjna o powierzchni około 5000 mkw wraz z powierzchnią biurową – około 1800 mkw. oraz laboratorium druku 3D, wyposażonym w najnowocześniejsze urządzenia drukujące. Obiekt powstał w ramach projektu realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość inwestycji wynosi 35 milionów złotych, a unijne dofinansowanie sięga niemal 16 milionów złotych.

 

Foto: mat. prasowe UMWD