Pod koniec 2021 roku spółka Rafin wygrała przetarg na zabytkowy Pałac Hatzfeldów przy ul. Wita Stwosza 31/32. Po 9 miesiącach prac i analiz, w sierpniu 2022 roku, Rafin podpisał umową franczyzową z firmą Marriott International. Oznacza to, że odbudowany Pałac będzie funkcjonował wg najwyższych standardów hotelowych na świecie, a jego odbudowa i przygotowanie wnętrz będzie ściśle nadzorowane przez międzynarodowego partnera, zgodnie z autorskim, wspólnie przygotowanym projektem z segmentu premium.

Od momentu zakupu Pałacu Hatzfeldów, firma Rafin deklarowała, że obiekt odzyska swój dawny, historyczny blask. Deweloper ma w swoim portfolio rewitalizacje kilku zabytkowych obiektów, a w koncepcji przetargowej postawił na odtworzenie istotnego dla okolic wrocławskiego Rynku zabytku.

Naszym celem jest odbudowa Pałacu Hatzfeldów przy zachowaniu kluczowych parametrów pierwowzoru pozwalających na zaimplementowanie w obiekcie funkcji hotelowej. Rewitalizacja Pałacu Hatzfeldów, unikalna ze względu na jego wartość historyczną, architekturę oraz lokalizację wymaga szczególnego, nacechowanego pietyzmem podejścia – podkreślał w 2021 roku Paweł Rojek, prezes spółki Rafin.

Jak wyjaśnia spółka Rafin, ostatnie 9 miesięcy zostało poświęcone na analizę marek hotelowych. Ostatecznie do dalszej współpracy wybrana została sieć Marriott posiadająca ponad 8000 hoteli, w których jest 1,45 milionów pokoi w 139 krajach. Marka Autograph Collection to 266 działających hoteli w 44 krajach oraz kolejnych 91 hoteli, które są w przygotowaniu.

Cechą charakterystyczną Autograph Collection, która zdecydowała o wyborze tej marki dla Pałacu Hatzfeldów, jest szacunek dla wartości historycznej adoptowanego zabytku, jak również unikalne dostosowanie do niestandardowych obiektów. Rozwiązania, zarówno w zakresie projektowym, wyposażenia i wystroju, gwarantujące najwyższy poziom obiektu wymagany przez Marriott International, przy jednoczesnym zachowaniu nienaruszonej, zabytkowej tkanki historycznej. Pozwala to na optymalne wykorzystanie potencjału takich obiektów poprzez podkreślenie ich indywidualnego i niepowtarzalnego charakteru, wykorzystując dodatkowo walory architektoniczno-historyczne, a także zapewniając gościom niepowtarzalne wrażenia spędzania czasu w obiekcie historycznym.

W Pałacu Hatzfeldów spółka Rafin zaimplementuje zupełnie nową funkcję hotelową ze 149 pokojami, salą balową, konferencyjną, centrum spa, basenem i siłownią oraz garażem podziemnym, jednak jego wnętrza architekturą nawiązywać będą do historycznych oryginałów. Inwestor ma teraz plan na przywrócenie dawnego blasku oraz podniesienie jakości ulicy Wita Stwosza. Celem jest zrewitalizowanie zabytkowego ciągu komunikacyjnego prowadzącego turystów do Rynku, które osiągnięte zostanie poprzez renowację posiadanego i funkcjonującego już zabytkowego Hotelu Lothus (znajdującego się dokładnie naprzeciwko zakupionego Pałacu Hatzfeldów).

Proces projektowo-budowlany dla Pałacu Hatzfeldów rozpocznie się po zakończeniu projektu Hotelu Grand, który jest aktualnie rewitalizowany przez dewelopera.

Historyczna wieża Hotelu Grand odbudowana [WIDEO].

 

Źródło: mat. prasowe Rafin
Foto: Zbiory Fotopolska/mamik