Pałac Hatzfeldów, zlokalizowany przy ul. Wita Stwosza, został sprzedany przez wrocławski magistrat za prawie 38 milionów złotych. Nowym właścicielem nieruchomości został wrocławski deweloper – spółka Rafin. Zgodnie z planami inwestora, pałac zostanie odbudowany, a następnie przystosowany do funkcji hotelowej.

Ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości mieszczącej się u zbiegu ulic Wita Stwosza i Krowiej pojawiło się na wrocławskiej Giełdzie Nieruchomości w kwietniu 2021 roku. Cena wywoławcza działki wynoszącej 3 088 m² wraz z  budynkiem o powierzchni 928 m² została oszacowana na 37 800 000,00 zł. Cena, jaką ostatecznie udało się uzyskać, była o 100 tysięcy wyższa.

Jak informuje nowy właściciel obiektu, priorytetem jest odtworzenie historycznego pałacu i przywrócenie mu dawnego blasku.

 – Naszym celem jest odbudowa Pałacu Hatzweldów przy zachowaniu kluczowych parametrów pierwowzoru pozwalających na zaimplementowanie w obiekcie funkcji hotelowej. Rewitalizacja Pałacu Hatzfeldów, unikalna ze względu na jego wartość historyczną, architekturę oraz lokalizację wymaga szczególnego, nacechowanego pietyzmem podejścia – podkreśla Paweł Rojek, prezes spółki Rafin.

W pałacu ma docelowo powstać 5-gwiazdkowy hotel.

Spółka Rafin posiada bogate doświadczenie w rewitalizacji zabytkowych obiektów. Wszelkie prace nad rekonstrukcją Pałacu prowadzane będą pod nadzorem i przy pełnej współpracy z konserwatorem zabytków podobnie jak wszystkie prace na poprzednich obiektach inwestora np. aktualnie rewitalizowanym Hotelu Grand naprzeciw Dworca Głównego PKP. Projekt odbudowy opracował architekt Grzegorz Górka z renomowanej wrocławskiej pracowni GREG Architekci, który jest głównym projektantem wspomnianego Hotelu Grand, należącego do inwestora – informuje nowy właściciel nieruchomości.

Odbudowa Pałacu Hatzfeldów ma rozpocząć się za około dwa lata, na przełomie 2023/24 roku (zaraz po zakończeniu aktualnej odbudowy historycznego Hotelu Grand), a jej ukończenie planowane jest na 2026 rok. Nowy obiekt posiadać będzie ok. 150 pokoi, a jego wnętrza architekturą nawiązywać będą do historycznych oryginałów.

 

Pałac Hatzfeldów to pozostałość siedziby książęcej rodziny Hatzfeldtów, która po II wojnie światowej została zaadaptowana na siedzibę galerii sztuki współczesnej Awangarda. Pałac w stylu klasycystycznym wzniesiono w latach 1765–1773. Za projekt budowli odpowiedzialny był autor berlińskiej Bramy Brandenburskiej, niemiecki architekt Carl Gotthard Langhans. Pałac był znaczącym elementem architektury miasta, a jego elewacja należała do najwybitniejszych współczesnych realizacji na skalę europejską.

Pałac uległ ogromnym zniszczeniom podczas oblężenia Festung Breslau, wysadzono wtedy jego wyższe kondygnacje. Wojnę przetrwał m. in. portyk balkonowy, hall, boczna ściana od ul. Krowiej oraz parter, który w znacznym stopniu rozebrano ze względu na zapotrzebowanie na cegłę do odbudowy Warszawy.

Po wojnie ruiny Pałacu Hatzfeldów pełniły przez wiele lat rolę planu zdjęciowego do filmów wojennych. Z czasem zaczęły pojawiać się pomysły na odbudowę pałacu. Ostatecznie nie przywrócono budowli pierwotnego wyglądu, zachowano część ruin i stworzono na ich miejscu galerię BWA.

W 2006 roku na terenie pałacu przeprowadzono niewielkie prace remontowe, ale ze względu na pogarszający się stan techniczny budynku, w 2019 przeniesiono funkcjonującą tam galerię na Dworzec Główny PKP.

 

Wizualizacje: mat. inwestora