Wrocławscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który oszukiwał osoby poszukujące mieszkań do wynajęcia. 24-latek działał nie tylko we Wrocławiu, jego ogłoszenia dotyczyły również lokali w Poznaniu i Warszawie. Dzięki kilkunastu zawiadomieniom złożonym przez pokrzywdzonych z poszczególnych miast udało się zatrzymać oszusta i postawić mu kilkanaście zarzutów.

Metoda sprawcy, a być może sprawców, polegała na tym, że oferent wzbudzał zaufanie, przesyłając w pierwszej kolejności zdjęcie rzekomo swojego dowodu osobistego. W rzeczywistości była to fotografia innej osoby, uzyskana w nielegalny sposób. Dane miały być niezbędne do sporządzenia umowy rezerwacyjnej, w wyniku której oczywiście wymagana była kilkuset złotowa zaliczka. Oferty były fikcyjne, a mieszkania, o ile, w ogóle takie były pod wskazanymi adresami, nie należały z pewnością do fałszywych ogłoszeniodawców – relacjonuje st. asp. Aleksandra Freus z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Zatrzymany 24-latek usłyszał w sumie czternaście zarzutów dotyczących oszustw, a o jego dalszym losie zdecyduje sąd. Mężczyźnie za tego typu przestępstwa może grozić kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

Aby nie zostać oszukanym w podobny sposób, warto zachować ostrożność podczas korespondowania z osobą wystawiającą ogłoszenie o wynajmie na portalu internetowym. Należy również pamiętać o tym, aby nigdy nie przesyłać zdjęć swoich dokumentów i nie przelewać pieniędzy niezweryfikowanym osobom.

 

Foto: mat. KMP Wrocław