Sercem Wrocławia był, jest i zawsze będzie Ostrów Tumski, bowiem właśnie w tym miejscu zaczyna się ponad 1000-letnia historia stolicy Dolnego Śląska. Obecnie Ostrów przyciąga turystów nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Sami wrocławianie bardzo lubią tą część miasta i często przychodzą tutaj na spacery sami albo ze swoimi rodzinami.

Ostrów Tumski bierze swoje początki w X wieku. Otoczona wówczas Odrą wyspa była dobrym punktem strategicznym dla rozwoju niewielkiej osady. Podczas wieloletnich badań, archeologom udało się ustalić, że pierwsi ludzie na terenie wyspy osiedlili się w okolicy kościoła św. Marcina, obok którego jeszcze 2 miesiące temu były odnalezione kolejne odkrycia dawnego grodu.

Pierwsza świątynia na Ostrowie Tumskim była najprawdopodobniej wzniesiona w XII wieku i znajdowała się w miejscu obecnej Katedry Wrocławskiej. Pozostałości budynku można dziś zobaczyć w Muzeum Archidiecezjalnym przy placu Katedralnym, albo w podziemiach katedry. Obecnie, na stosunkowo niewielkiej powierzchni Ostrowa, znajduje się duża ilość średniowiecznych kościołów i kaplic, które powstawały wraz z rozwojem wyspy.

Jedyną drogą, która przez wiele wieków łączyła Ostrów Tumski z lądem, był Most Tumski. Obecna konstrukcja, która przeszła gruntowny remont w tym roku, została zbudowana pod koniec XIX wieku, ale pierwsze wzmianki o moście pochodzą z XII wieku.

Tekst: Grzegorz Szein