Pałac Stolbergów został zbudowany w XIX w. w stylu neogotyckim. Znajduje się na terenie osiedla Świniary. Pałac jeszcze 16 lat temu wykorzystywany był częściowo jako budynek mieszkalny. Do II wojny światowej był perłą wśród obiektów pałacowych tej okolicy. Od wielu lat nieremontowany popada w ruinę. Na teren pałacu prowadzi mocno zniszczona brama, jak również niewielki mostek, nad osuszoną dziś fosą. 

 

Budynek jest trzypiętrowy, z dodatkowymi pomieszczeniami znajdującymi się w piwnicy, a w południowo-wschodnim narożniku budowli umiejscowiona jest czteropiętrowa wieża z tarasem. Elewacja zwieńczona jest neogotyckimi blankami.

 

Pałac wzniesiono na północno-wschodnim krańcu wsi, dla niemieckiej rodziny magnackiej – Stolbergów – w 1845r. Wybudowany wg projektu radcy budowlanego Fleischingera, w miejscu gdzie wcześniej istniał stary zamek. Po II wojnie światowej został rozgrabiony, a później zaadaptowany na dom chłopa. Przez pewien czas, na początku XX w. pełnił funkcję sanatorium. Później przekształcony został na budynek mieszkalny.

 

Wstęp na teren jest zabroniony lecz można oglądać go z pobliskiego wału, który jest obecnie w trakcie odnawiania.

 

Foto: Fotopolska / Katarzyna J. - MiejscaWeWroclawiu.pl