Wielkimi krokami zbliża się Wrocław Hip Hop Festival oraz One Love Music Festival. Po rocznej przerwie impreza wraca do Hali Stulecia, a to oznacza, że fani polskiego rapu i światowego reggae mogą liczyć na wyjątkowy weekend.

Hip Hop Festival

Historia Wrocław Hip Hop Festivalu rozpoczęła się w listopadzie 2015 roku. Podczas pierwszej edycji wystąpili: O.S.T.R., TEDE, Kali, Bilon z Hemp Gru, Trzeci Wymiar, Sobota, Słoń, Kaen oraz DJ Soina i już wtedy odbiór inicjatywy upewnił organizatorów, że warto kontynuować halowy format wydarzenia. W kolejnych latach zainteresowanie rosło, a na imprezie do tej pory wystąpili m.in.: Quebonafide, Sokół, Kaliber 44, Szpaku, Jan-Rapowanie i Rasmentalism.

Po rocznej przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa, festiwal powraca do Hali Stulecia i udowadnia, że nic się nie zmieniło, a popyt na hip-hopowe eventy nie zmalał. Już 19 listopada będzie okazja się o tym przekonać – organizatorzy  zaplanowali 12 występów, które potrwają od 16:30 do prawie 3:00 nad ranem. Rozpocznie DJ Soina, który jest związany z wydarzeniem od samego początku, ze stałych bywalców pojawią się także O.S.T.R., Paluch i Kękę. Po raz pierwszy zobaczymy natomiast OIO – rapową supergrupę, w której skład wchodzą Otsochodzi, Young Igi i OKI. Do line-upu dołączył także Białas, który tegoroczne lato spędził na promocji albumu „Diamentowy Las” stworzonego we współpracy z White 2115. Całkiem świeży materiał ma także Sarius, który w czerwcu wydał swój ósmy studyjny album „Antyhype 2”. Organizatorzy nie zapomnieli także o młodszym pokoleniu  raperów. Swój czas na scenie mają szansę wykorzystać DŻEJ, znany szerzej z programu dla młodych talentów Coca-Cola Zero Cukru Asfalt NEXT oraz Chivas, czyli Młody Wilk ósmej edycji Popkillera. W line-upie znajdziemy także występy Guziora, Kukona oraz Malika Montany, który zamknie festiwal. W social mediach wydarzenia jest już dostępna rozpiska czasowa koncertów, a bilety można znaleźć na www.hiphopfestival.pl

Po uczcie pełnej rapowych dźwięków już następnego dnia organizatorzy zapraszają na One Love Music Festival, który na przestrzeni kilku lat otworzył się na nowe gatunki muzyczne, choć dotychczas kojarzony był głównie z reggae. Organizatorzy dostrzegli szansę w rozszerzeniu oferty choćby o muzykę elektroniczną, z naciskiem na drum’n’bass. Wystąpią: Pendulum dj set, Nneka, Krzysztof Zalewski, Grubson, Friction, Metrik, Zamilska, Bitamina, KARAŚ/ROGUCKI, Smolik/Kev Fox, Gutek, Bas Tajpan feat. Kłakiem & DJ. Hopbeat. Więcej informacji na www.onelove.pl

 

One Love Music Festival.

Impreza w Hali Stulecia przez lata przyciągała głównie fanów reggae, ale ostatnie edycje pokazały, że organizatorzy nie boją się eksperymentować z line-upem.

Eksperymenty muzyczne nigdy nie były obce organizatorom One Love Music Festival – wydarzenia znanego wcześniej jako One Love Sound Fest. Przez kilkanaście lat do Wrocławia przyjeżdżali artyści tworzący reagge, ragga, dub, jungle, soul, ska, dancehall, world music, by przemawiać do publiczności „muzyką miłości”. Na festiwalu wystąpili m.in.: Johnny Osbourne, Junior Kelly, Alpha Blondy, Gentleman, Soja, Dub FX, Dub Inc, czy nieodżałowany Lee „Scratch” Perry. Nadszedł jednak moment, w którym format kojarzony głównie z reggae przestał wystarczać odbiorcom i samym organizatorom. W 2018 roku wyraźnie zaznaczono rozszerzenie muzycznej oferty – głównie za sprawą sceny Hospitality, na której zagrali High Contrast, London Elektricity i Metrik.

Pojawienie się artystów spod znaku drum’n’bass okazało się strzałem w dziesiątkę i zaostrzyło apetyt na kolejne eksperymenty. W tym roku w Hali Stulecia czeka na nas 12 występów na dwóch scenach. Alternative stage – ulokowana w Centrum Kongresowym – zaserwuje mieszankę reggae, hip-hopu i elektroniki. Gutek i Bas Tajpan to stali bywalcy festiwalu, którzy także tworzyli jego historię, Metrik i Friction reprezentują brytyjski drum’n’bass, duet SMOLIK // KEV FOX wymyka się wszelkim ramom, a ZAMILSKA zwykle wprowadza w trans za pomocą basu i potężnych bitów.

Na scenie głównej przeważają polscy artyści, ale nie są to przypadkowe postacie. Wszyscy znani są ze swojego zamiłowania do zabawy muzyką, uciekania od szufladek i poszukiwania nowych wcieleń. Znamy już kilka twarzy Krzysztofa Zalewskiego, duet Karaś/Rogucki to spotkanie pozornie dwóch różnych światów, zespół Bitamina – z charyzmatycznym Vito Bambino na czele – eksperymentuje nie tylko z muzyką, ale i tekstami, a Grubson to artysta stworzony do energetycznych występów na żywo. Do tego dodajmy dwa zagraniczne akcenty. Na scenę One Love Music Festival powraca Nneka, nigeryjska wokalistka, która kazała nam czekać na nowy materiał ponad 5 lat. Imprezę zamknie Pendulum (dj set), australijsko-brytyjski skład znany głównie z produkcji drum’n’bass. W social mediach wydarzenia jest już dostępna rozpiska czasowa koncertów, a bilety można znaleźć na www.onelove.pl

 

Imprezy objęte patronatem medialnym MWW

Foto: Mat. organizatora