W dniach 31 lipca – 2 sierpnia mieszkańcy Wrocławia będą mogli zobaczyć lecący nad miastem legendarny sterowiec Goodyear Blimp, który powrócił w 2020 roku na europejskie niebo. Jego długość wynosi 75 metrów, czyli tyle samo co długość dwóch płetwali błękitnych.

Sterowiec unosi jednocześnie dwóch pilotów i 14 pasażerów. Jego maksymalna prędkość wynosi 125 km/h, mniej więcej tyle samo, co w przypadku najszybszych narciarzy zjazdowych. Co ciekawie, objętość sterowca to 8425 metrów sześciennych. Aby napełnić go napojem gazowanym, trzeba użyć 25 530 303 puszek. Pomimo rozmiarów, start i lądowanie maszyny są na tyle proste, że wymagają obsługi jedynie trzech członków załogi naziemnej.

Sterowiec Goodyear odwiedzi w tym roku imprezy motorsportowe, równie kultowe, jak on sam. Zagości również nad największymi europejskimi miastami, w tym nad Wrocławiem. Mieszkańcy będą mieli możliwość zaobserwowania go na niebie między 31 lipca a 2 sierpnia. Pomocny będzie w tym serwis FlightRadar24, który pokazuje lokalizację statków powietrznych na mapie w czasie rzeczywistym.

Foto: Goodyear