Obecnie na terenie osiedla Ołbin mieszka ok. 35 tyś. mieszkańców. Osiedle jest drugą najstarszą częścią Wrocławia (po Ostrowie Tumskim) oraz jest znane z dużej ilości pięknych przedwojennych kamienic, które w większości przetrwały wojenną zawieruchę. Pochodzenie nazwy tego osiedla jednakże wciąż budzi kontrowersje zarówno u mieszkańców Wrocławia jak i naukowców.

Historia osiedla Ołbin sięga aż XII wieku, kiedy to w 1175 roku pojawiły pierwsze udokumentowane wzmianki o miejscowości pod Wrocławiem o nazwie Olbin. Później, nazwa dość często była poddana zmianom. Tak w roku 1202 Olbin pojawia się pod nazwą Olpinow, w 1253  – Vlbim oraz Uolbim, w 1264 roku  – Olbina, Albingum, Olbingum, Elbinga, a pod koniec XII wieku miejscowość wymieniona jest jako Olbing.

1/2

 

Pochodzenia nazwy najgęściej zabudowanego osiedla dotychczas niestety jednoznacznie nie ustalono. Niektórzy historycy twierdzą, że nazwa Ołbin wywodzi się z łacińskiego imienia Albin, które było popularne w XI-XII wieku. Argumentem na takie pochodzenie nazwy osiedla jest fakt, że obecnie we Francji jest ok. 12 miejscowości, które pochodzą od imienia św. Albina (Saint-Aubin-Routot, Saint-Aubin-du-Thenney, Saint-Aubin, etc).

 

Druga teoria pochodzenia nazwy Ołbin nosi charakter starosłowiański. W starożytnych czasach, słowo Olbąd w języku słowiańskim tłumaczyło się jako Łabędź. Pochodzenie tego słowa można związać z łabędziem białym. Ptaki tego gatunku możemy na co dzień obserwować nad niewielkim stawem w parku im. Stanisława Tołpy, które znajduje się w centrum osiedla Ołbin.

Pomimo, że zagadka pochodzenia nazwy Ołbin z pewnością pozostanie jeszcze przez dłuższy czas nierozwiązana, to na pewno warto je odwiedzić, ponieważ skrywa przed Wrocławiem jeszcze wiele innych tajemnic.

Tekst: Grzegorz Szein

Foto: Zbiory Fotopolska