We wtorek 1 grudnia, w całej Polsce odbędzie protest samorządów, w ramach którego w wybranych miejscach na terenie wielu miast, w godz. 17:00-18:00 zostaną wyłączone światła. We Wrocławiu będzie to Plac Wolności.

Organizatorem symbolicznego protestu jest Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski”.

Wrocław przyłączy się do ogólnopolskiej akcji, którą zainicjowaliśmy jako samorządowcy: wójtowe, burmistrzowie, prezydenci – miast dużych, średnich, małych, wsi. Wszystkim nam chodzi o to samo – o kondycję polskiego samorządu – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Dlatego we wtorek o godz. 17 na pl. Wolności wyłączymy w przestrzeniach publicznych światło. W ten sposób chcemy zwrócić uwagę, że kondycja polskiego samorządu jest osłabiana. Że odbiera się nam kolejne kompetencje. Że odbiera się pieniądze tak ważne dla rozwoju naszych społeczności – dodaje Sutryk.

Samorządowcy są także zaniepokojeni krajowymi negocjacjami z Unią Europejską, które mogą doprowadzić do utraty funduszy wspólnotowych przez Polskę. Prezydent Wrocławia podkreślił dodatkowo, że samorządy oczekują solidarności ze strony państwa, a także realnego wsparcia w kolejnych tarczach.

 

Oświadczenie organizatorów protestu brzmi następująco:

„28 października br., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił najbardziej antysamorządową ustawę w obecnej kadencji, kolejny raz pozbawiając mieszkańców pieniędzy na potrzeby ich lokalnych społeczności. Tym razem poprzez ograniczenie udziału we wpływach z PIT i CIT. Ustawa jest obecnie procedowana w Senacie i niebawem ponownie wróci do Sejmu. Żądamy przerwania przez Parlament RP procesu legislacyjnego nad tą ustawą. Jednocześnie oczekujemy od Pana Premiera Mateusza Morawieckiego skierowania do Sejmu RP inicjatywy ustawodawczej złożonej przez Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski”.

Foto: Zbiory Fotopolska