Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk we wtorek ogłosił przetarg na realizację inwestycji drogowej na budowę ok. 4 km odcinka Obwodnicy Leśnicy, która połączy ul. Kosmonautów z  tzw. aleją Stabłowicką. Projekt obejmuje również budowę/przebudowę infrastruktury na ulicy Kosmonautów oraz budowę ponad 2 km torów tramwajowych.

‘’Aby usprawnić kierowcom poruszanie się po mieście, uzupełniamy infrastrukturę drogową we Wrocławiu. Stąd podjąłem decyzję o rozpoczęciu budowy bardzo ważnej inwestycji – tzw. Osi Zachodniej, czyli drugiego etapu obwodnicy Leśnicy. W jej ramach powstanie Aleja Stabłowicka, która połączy istniejącą trasę z ulicą Kosmonautów w okolicach nowego szpitala. Jednocześnie ul. Kosmonautów do kąpieliska Glinianki zostanie poszerzona do dwóch pasów w każdym kierunku. To w sumie ponad 4 km nowych dróg, a także ścieżki rowerowe, chodniki i nowy wiadukt. A to nie wszystko, bo na ul. Kosmonautów wybudujemy także ponad 2 km zielonego torowiska tramwajowego. Obwodnica powinna być gotowa za 2,5 roku’’ – zapowiedział dzisiaj Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

1/4

Wykonawca będzie odpowiedzialny za całość robót – budowę wszystkich elementów infrastruktury drogowo-technicznej, zieleni, oświetlenia, kanalizacji deszczowej wraz z przepompownią ścieków, budowę ciągów pieszo-rowerowych, ścieżek i chodników.

W ramach inwestycji, na Alei Stabłowickiej powstanie również 143 metrowy wiadukt, dzięki któremu będzie można przejechać i przejść nad linią kolejową. W związku z tym, że przy zbiegu alei Stabłowickiej i ulicy Kosmonautów planowana jest budowa nowego szpitala onkologicznego w ramach inwestycji, przewidziano również połączenie drogowe, które umożliwi jego przyszłą obsługę.

Nowy odcinek pozwoli na częściowe wyprowadzenie ruchu tranzytowego osiedla Leśnica, ale w finalnej perspektywie będzie też udogodnieniem dla wszystkich kierowców jadących w kierunku Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Budowa całej inwestycji ma zakończyć się w połowie 2022 roku.

Tekst: Grzegorz Szein