Pod koniec marca bieżącego roku mieszkańcy Wrocławia mogli po raz pierwszy zobaczyć na własne oczy postępy prac na Bastionie Sakwowym. Pomimo toczących się tam prac, odbył się Dzień Otwarty, a na terenie obiektu ukryto „kapsułę czasu”. Aktualnie inwestycja została oficjalnie zakończona, a oficjalne otwarcie zaplanowano na najbliższą sobotę (8 czerwca).

I etap rewitalizacji dobiegł końca

Wiele miesięcy prac, 30 milionów złotych wydanych na pierwszy etap rewaloryzacji, a także wiele trudnych decyzji wykonawczych i konserwatorskich – tak w skrócie wyglądał I etap inwestycji.

Władze Wrocławia chcą, by ten obiekt jak dawniej był miejscem tętniącym życiem – z jakościową gastronomią i wydarzeniami plenerowymi. Na parterze, w tzw. pawilonie perystylowym (dawna „Reduta”), na powierzchni ok. 460 m2 będzie restauracja. Z kolei w kolumnadzie, na ok. 300 m2, ma funkcjonować kawiarnia. To jednak nie cała przestrzeń na gastronomię. Jest jeszcze 660 m2 na świeżym powietrzu. Na tę powierzchnię składają się: podcienia kolumnady, które również będą dostosowane do obsługi gości przy stolikach (m.in. windą gastronomiczną do wywożenia posiłków z kawiarni, co funkcjonowało w okresie przedwojennym) oraz taras nad pawilonem perystylowym.

Cały teren jest oświetlony, monitorowany kamerami podłączonymi do monitoringu miejskiego oraz zaopatrzony w udogodnienia, umożliwiające dostęp do wyższych partii wzgórza także osobom niepełnosprawnym. Miasto zadbało również o zieleń. Krajobrazu na wzgórzu dopełnia 12 nowych drzewek (lipy drobnolistne i kasztanowce czerwone) i dziesiątki krzewów, a także rośliny w donicach.

Oficjalne otwarcie

Wydarzenie rozpocznie się w sobotę (8 czerwca) o godzinie 10:00 i potrwa do 15:00. Zaplanowano sporo atrakcji, m.in. pierwsze tysiąc osób, które odwiedzi historyczne miejsce, będzie mogło wybić dla siebie pamiątkową monetę. Na terenie Bastionu będą spacerować panowie oraz panie z epoki, ubrane w XIX-wieczne stroje, z którymi będzie można zrobić pamiątkowe zdjęcia.

W planie również koncerty zespołu „Echo Wrocławia”, rozmowa z przewodnikiem oraz strefa chill i atrakcje dla dzieci – najmłodsi będą mogli własnoręcznie wykonać przypinki z motywem Wrocławia i Bastionu.

Poczęstunek zapewnią najemcy lokali gastronomicznych, jednak uruchomienie kawiarni planowane jest dopiero na lipiec. Restauracja otworzy się natomiast jesienią. Firma Freeride, która poprowadzi lokale gastronomiczne, rozpoczęła już ich urządzanie.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

 

Foto: mat. prasowe