1 lipca 2024 r.  wchodzą w życie zapisy uchwały antysmogowej, uchwalonej przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego. To oznacza zakaz używania pieców pozaklasowych oraz pieców najniższych klas. Wrocławski magistrat przypomina, że każdy, kto jeszcze nie wymienił pieca może to zrobić korzystając z miejskiego dofinansowania i rządowych dotacji.

Wrocław już w 2019 roku rozpoczął jeden z największych w Polsce programów wymiany nieekologicznych źródeł ogrzewania, oferując mieszkańcom dopłaty do wymiany źródeł ogrzewania, zwolnienia z czynszu i dopłaty do rachunków za ogrzewanie. Od tego czasu w stolicy Dolnego Śląska zlikwidowano  ponad 14 tysięcy pieców, a miasto wydało na ten cel ponad  300 milionów złotych.

Poprawa jakości powietrza i zdrowie mieszkańców to jeden z priorytetów Wrocławia. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się podjąć tak intensywne działania w ramach programu Zmień Piec. Równolegle kontynuujemy likwidację kopciuchów w zasobie komunalnym, jak również oferujemy mieszkańcom programy wsparcia finansowego do wymiany pieca oraz rachunków za ogrzewanie. Nieprzerwanie kontynuujemy kampanię informacyjno-edukacyjną, gdyż świadomość ekologiczna w tym zakresie jest bardzo ważna – mówi Katarzyna Szymczak- Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Wychodząc na przeciw potrzebom mieszkańców Wrocław wydłużył programy wsparcia do 2028 roku. To oferta dla najemców lokali komunalnych i właścicieli prywatnych mieszkań i domów. Łączny koszt tych programów szacowany jest na ponad 100 mln złotych.

Dotacje z programu KAWKA Plus można łączyć – w przypadku domów jednorodzinnych – z rządowym programem „Czyste powietrze” – wtedy kwota dotacji to nawet 78 tys. W przypadku budynków wielorodzinnych miejski program dotacyjny wspiera rządowe „Ciepłe mieszkanie” – tutaj dopłata może wynieść nawet do 45 tys. – tłumaczy Małgorzata Demianowicz, Dyrektor Wydziału Środowiska UM Wrocławia.

Nowe przepisy antysmogowe reguluje uchwała Marszałka Województwa, która jasno określa, że po 1 lipca br. każda osoba używająca pieców I i II klasy będzie narażona na mandat. Obowiązek egzekwowania tych zasad spoczywa na straży miejskiej.   

Będziemy uwzględniać okoliczności łagodzące. Jeżeli ktoś przedłoży dokumenty na to, że przystąpił do programu albo, że trwa wyłanianie przedsiębiorcy, który ten piec wymieni – to byłaby jedna z tych okoliczności łagodzących, czyli trwa proces wymiany, on już został zainicjowany, ale ktoś nie zdążył. W takim przypadku można poprzestać np. na pouczeniu czy wyznaczeniu kolejnego terminu kontroli – mówi naczelnik oddziału wykroczeń Straży Miejskiej Wrocławia Piotr Szereda.

We Wrocławiu na koniec 2023 zostało  ponad 7 tys. mieszkań z piecami. Z szacunków Urzędu Miejskiego wynika, że na koniec 2024 roku zostanie ponad 5,5 tys. mieszkań z piecami, z czego połowa tej liczby to lokale komunalne.

W przypadku lokali komunalnych, piece będą likwidowane w następującym tempie – 1200 lokali pozbędzie się kopciuchów w 2025 r., tysiąc w kolejnym roku i w 2027 r. –  w ostatnich ponad 400 lokalach wymienimy ogrzewanie – dodaje Jan Bujak dyrektor Departamentu Nieruchomości i Eksploatacji.

Zgodnie z wymogami uchwały antysmogowej, do końca 2028 roku nie będzie można używać kotłów na paliwa stałe. Muszą więc zniknąć, nie tylko z Wrocławia, ale z całego Dolnego Śląska.

O wszystkich szczegółach dofinansowań oraz o samej procedurze wymiany pieców można przeczytać na stronie: zmienpiec.pl

 

Foto: mat. prasowe UMW