Wrocław ściśle współpracuje z gminami aglomeracji na rzecz rozwijania wspólnego transportu zbiorowego. Łączą je porozumienia międzygminne, na mocy których Miasto staje się organizatorem transportu zbiorowego na liniach łączących Gminy z Wrocławiem.

Bardzo się cieszę, że nasza współpraca z gminami aglomeracji na rzecz rozwoju wspólnego transportu zbiorowego ma się bardzo dobrze. Kilka dni temu ogłosiliśmy przetarg na obsługę nowych linii autobusowych dla 5 gmin Aglomeracji Wrocławskiej. Aktualnie jesteśmy w trakcie wyłaniania operatora, który obsłuży 9 nowych linii strefowych i 1 linię podmiejską, które połączą Wrocław z Gminami Czernica, Kąty Wrocławskie, Kobierzyce, Siechnice i Żórawina – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

I dodaje: – Wspomniane linie będą obsługiwane przez 18 autobusów – klimatyzowanych i przystosowanych do przewozu osób z niepełnosprawnościami, które będą zatrzymywać się łącznie na 158 przystankach. Dziennie wprowadzimy ponad 350 kursów, z których skorzysta szacunkowo ponad 1400 pasażerów. W ramach 5-letniej umowy autobusy pokonają ok. 7 mln wozokilometrów.

Miasto ogłosiło postępowanie przetargowe 11 grudnia 2020 roku i aktualnie poszukuje operatora, który obsłuży 10 nowych linii. 6 z nich (907, 909, 927L, 927P, 933 i 947) połączy Wrocław z miejscowościami na terenie Gminy Kąty Wrocławskie, zastępując istniejące połączenia w formie linii podmiejskich i organizowanych obecnie przez Gminę.

 

Z kolei nowa linia podmiejska 920 połączy pętlę Wojnów, znajdującą się na terenie Gminy Czernica z Galerią Dominikańską, zapewniając mieszkańcom Gminy możliwość kontynuowania podróży, którą rozpoczną z miejscowości na terenie Gminy bezpłatnymi liniami G organizowanymi przez Gminę Czernica, alternatywną trasą wobec linii 115, 118, 845 i 855.

Co ważne, nowe połączenia, bardzo oczekiwane przez mieszkańców, pojawią się również pomiędzy Wrocławiem i Gminą Żórawina przez Kobierzyce i Siechnice.

 

Linia 903 połączy miejscowości w Gminie Żórawina oraz Biestrzyków znajdujący się w Gminie Siechnice z pętlą tramwajową Gaj i Tarnogaj. Wzmocni również komunikację na osiedlu Ołtaszyn zapewniając szybkie połączenia do pętli tramwajowych. Ponadto, linia 913 umożliwi dojazd mieszkańcom Gminy Żórawina oraz miejscowości Wysoka znajdującej się na terenie Gminy Kobierzyce z pętlami tramwajowymi Park Południowy i Krzyki, będąc wsparciem dla miejskiej linii 112.

 

Do obsługi powyższych linii wybrany w postępowaniu Wykonawca wprowadzi 18 autobusów, które będą pomalowane w charakterystyczne wrocławskie barwy oraz wyposażone w bogaty system informacji pasażerskiej ułatwiający identyfikację autobusów przez pasażerów. W celu łatwiejszej identyfikacji linii przez pasażerów każda z linii będzie miała swój kolor (nawiązujący do herbów gmin) prezentowany na zewnętrznych wyświetlaczach autobusów i wewnętrznym wyświetlaczu LCD.

Otwarcie ofert planowane jest na styczeń 2021, a rozpoczęcie kursowania nowych linii na czerwiec 2021.