BODY WORLDS to pierwsza publiczna wystawa dotycząca anatomii człowieka, autorstwa wynalazcy plastynacji prof. Gunthera von Hagens, którą miało okazję podziwiać już ponad 50 milionów odwiedzających na całym świecie. Zachwyca widzów już od ćwierć wieku, wzbudzając ogromne emocje i zainteresowanie wszędzie tam, gdzie się pojawia, tym razem zawita do Wrocławia.

Przed kilu laty zarówno we Wrocławiu, jak i w Warszawie prezentowana była wystawa BODY WORLDS z cyklu THE CYCLE OF LIFE. Zwiedzający mieli wtedy możliwość poznania zmian zachodzących w ludzkim ciele – od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość, aż po jesień życia. W tym roku widzowie zobaczą wystawę BODY WORLDS z cyklu VITAL, która inspiruje do życia z zachowaniem witalności oraz pełni sił. Umożliwia odwiedzającym odkrywanie ludzkiej anatomii, fizjologii, jak i zdrowia.

Na wystawie znajduje się ponad 150 prawdziwych eksponatów ludzkich ciał, które przedstawiają potencjał ludzkiego ciała w ruchu, jego anatomiczną formę oraz złożoność funkcji. Dzięki nim można przekonać się, jak dokładnie działa ludzkie ciało, gdy jest zdrowe, a także poznać sposoby zwalczania zagrażających życiu chorób.

Wystawa inspiruje ludzi w każdym wieku do dbania o siebie i swoją kondycję. W tym celu przedstawiono obok siebie narządy zdrowe oraz chore, dzięki czemu odwiedzający widzą, jakie skutki ma określony styl życia, np. jak palenie wpływa na płuca, a cukier, złe tłuszcze czy sól przyśpieszają procesy starzenia, znacznie zwiększając ryzyko wielu przewlekłych chorób.

Bezprecedensowy sukces BODY WORLDS opiera się na przełomowym procesie plastynacji prof. Gunthera von Hagensa – metodzie konserwacji tkanki anatomicznej wynalezionej przez lekarza i anatoma w 1977 r. na Uniwersytecie w Heidelbergu. Dopracowanie tej technologii zajęło mu wiele lat. Pierwotnie plastynacja miała służyć wyłącznie środowisku naukowemu oraz zaawansowanej edukacji. Jednak kiedy prof. von Hagens po raz pierwszy zaprezentował swoje plastynaty publiczności w Narodowym Muzeum Nauki w Tokio, w 1995 r., nie mógł przewidzieć medialnego szumu oraz rewolucji, którą wywołał jego wynalazek: „Nie doceniłem, jak duży będzie to sukces” – powiedział prof. von Hagens.

Od tego czasu prof. von Hagens poświęca swój czas, edukując społeczeństwo w tematyce ludzkiego ciała. Za swoją pracę otrzymał wiele wyróżnień od renomowanych instytucji, w tym nagrodę za całokształt pracy naukowej – za znaczący wkład w publiczne zrozumienie nauki od stowarzyszenia ASTC (Association of Science and Technology Centres), które zrzesza ponad 650 instytucji naukowych.

 

Wystawa BODY WORLDS VITAL

Gdzie: HALA IASE, ul. Wystawowa 1 (przy Hali Stulecia)
Kiedy: 03.09.2021 – 15.12.2021

Bilety dostępne TUTAJ.

 

Foto: Miejsca we Wrocławiu