Neony będą zdobić wnętrze podwórzowe przy ul. Ruskiej co najmniej przez kolejną dekadę. Miasto Wrocław uzgodniło wszystkie warunki z przedstawicielami fundacji Neon Side. W środę (19 czerwca) obie strony uroczyście podpisały nową umowę na ich wynajęcie.
– Tylko od 2017 roku Urząd Miasta przeznaczył na ekspozycję i naprawy neonów ponad pół miliona złotych. Wrocław miał dzięki nim promocję np. w profilach społecznościowych, która z pewnością przekracza tę kwotę. Neony są dla nas ważne. W trakcie negocjowania nowej umowy było mnóstwo pytań mieszkańców, internautów. Mieliśmy pełną świadomość oczekiwań, że pomyślnie doprowadzimy tę sprawę do końca – mówi wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska.
Pierwszy, kluczowy element tego porozumienia został de facto przesądzony już w kwietniu. Rada Miejska przegłosowała wówczas przeznaczenie na neony przy Ruskiej 1,4 mln złotych. Kwota ma być sukcesywnie wypłacana w latach 2024-2033 właścicielowi neonów z tytułu promocji Miasta. Należało jednak zamknąć wszystko umową, która szczegółowo określiłaby obowiązki, wynikające z najmu tych instalacji przez Wrocław.
Jakie są najważniejsze postanowienia podpisanej w czwartek 10-letniej umowy najmu?
- Zgodnie z nową umową, Miasto przeprowadzi remont generalny wszystkich neonów w ciągu maksymalnie 9 miesięcy.
- Po stronie Miasta będą także koszty związane z bieżącym funkcjonowaniem neonów, w tym koszty energii elektrycznej oraz ubezpieczenia neonów. Kwestia ubezpieczenia była jedną ze spraw, które wydłużyły procedurę zawarcia umowy. Neony to już rzadka technologia. Nawet znalezienie specjalisty, który umiałby je wycenić (było to niezbędne m.in. do ubezpieczenia przedmiotu najmu) nie było łatwym zadaniem.
Warto też pamiętać, że galeria neonów to dla Wrocławia element znacznie szerszego programu rewitalizacji wnętrza podwórzowego przy ul. Ruskiej. Miasto wydało tutaj kilka milionów złotych m.in. na przekształcenie okolicznych budynków na hub dla organizacji pozarządowych. Miejsce ma żyć i utrzymywać ducha ESK 2016.
– Bardzo cieszymy się z zawarcia nowej umowy. Neony są po to, by cieszyć oczy. Obecna umowa w klarowny sposób zabezpiecza ich przyszłość – mówi Tomasz Kosmalski, prezes fundacji Neon Side. – W tym wnętrzu podwórzowym znajdują się 24 napisy. Władze Wrocławia są jednak świadome, że nasze zbiory to obecnie około 80 neonów. Jesteśmy otwarci na partnerskie rozmowy na temat zainstalowania w przestrzeni publicznej kolejnych neonów – dodaje Tomasz Kosmalski.
Konieczne będzie jednak znalezienie dla nich nowego miejsca do ekspozycji. Ściany wnętrza podwórzowego przy Ruskiej nie pomieszczą aż tylu napisów.
„Dobry wieczór” też zaświeci
Wiele spośród neonów zgromadzonych w podwórzu przy Ruskiej miało duży, choć czasem nie do końca uświadomiony wpływ na kształtowanie się tożsamości wrocławian i wrocławianek w pierwszych powojennych dekadach. W duchu porozumienia w sprawie Ruskiej w najbliższych tygodniach do remontu trafi jeszcze jeden neon: widniejący naprzeciwko Dworca Głównego „Dobry wieczór we Wrocławiu”. Należy do wspólnoty mieszkaniowej i oczywiście nie jest częścią podpisanej dziś umowy. Jego naprawę w najbliższych tygodniach zleci i sfinansuje ZDiUM.
– Od zainstalowania w 1962 roku witał całe pokolenia mieszkańców, którzy wracali do domu z podróży, ale też odwiedzających Wrocław turystów. Cieszymy się na powrót jednego z symboli naszego miasta. Ulica Piłsudskiego niebawem odzyska piękny akcent – dodaje wiceprezydent Granowska.
Foto: mat. prasowe UMW / Wikipedia / Zbiory Fotopolska/Neo[EZN]