W środę (19 kwietnia), przy okazji zakończenia budowy kolejnego odcinka Promenady Krzyckiej, miało miejsce oficjalne odsłonięcie nagrody w postaci słupka, która została przyznana rowerowo-pieszej inwestycji w ramach 9. edycji konkursu Eco-Miasto. Nagroda jest dedykowana mieszkańcom Wrocławia, dzięki którym powstaje Promenada Krzycka.

Nagroda jest ładna i niepozorna, ale stoi za nią ogrom pracy i zaangażowania wrocławian i wrocławianek w projekt promenady. Skromnym wyrazem uznania dla Was są powyższe słowa. Możecie je przeczytać na słupku przy ul. Bardzkiej – informuje ZDiUM.

Napis na słupku brzmi następująco:

„Na pamiątkę dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców Wrocławia, dzięki którym powstaje Promenada Krzycka.
W 2022 roku Wrocław otrzymał za ten projekt nagrodę Eco-Miasto.
Dziękujemy
Wrocław, 2022/2023”

Konkurs w ramach programu Eco-Miasto, realizowanego dzięki współpracy organizacji UNEP/GRID-Warszawa z Ambasadą Francji w Polsce, został zainicjowany w 2013 roku. Celem konkursu jest popularyzowanie idei zrównoważonego rozwoju miast i motywowanie samorządów do uwzględniania aspektu środowiska w decyzjach dotyczących transportu, energetyki, adaptacji do zmiany klimatu czy gospodarowania odpadami. Stolica Dolnego Śląska otrzymała nagrodę w kategorii zrównoważona mobilność.

Promenada Krzycka powstaje na trasie historycznego szlaku spacerowego tzw. Hugo Richter Weg, znajdującego się wzdłuż torów kolejowych Towarowej Obwodnicy Wrocławia. W nowej odsłonie jest łącznikiem między istniejącymi parkami: Grabiszyńskim i Południowym oraz nowo powstałymi parkami na wschodzie, aż do osiedla Tarnogaj. Dotychczas wykonano odcinki o łącznej długości 4 km i wydano ponad 7 mln złotych. Docelowa długość trasy to 7,5 km.

 

Foto: mat. UM Wrocław