Nadodrze jest jednym z najbardziej zaludnionych osiedli Wrocławia. Od czasu kiedy w 2012 roku osiedle zostało objęte miejscowym programem rewitalizacji, Nadodrze zaczęło zyskiwać na popularności wśród wrocławian. O ile zlokalizowanie osiedla na mapie nie sprawia większego problemu, o tyle geograficzne granice osiedla są trudne do określenia. Gdzie zaczyna, a gdzie kończy się Nadodrze – wciąż pozostaje to zagadką. Nie istnieje też oficjalna mapa osiedla, co najwyżej wykaz ulic wchodzący w jego skład, a historia Nadodrza również posiada dużo ciekawostek.

Nadodrze zlokalizowane jest na terenie zwanym „Przedmieściem Odrzańskim”. Jego historia zaczyna się ponad 200 lat temu, kiedy w 1808 roku w tym miejscu zostały zburzone miejskie fortyfikacje, a tym samym stało się ono częścią Wrocławia. Obecne granice osiedla zostały ustalone w 1991 roku, kiedy Nadodrze wydzielono z większego osiedla Ołbin. Warto też dodać, że w skład Nadodrza wchodzi również jedna wyspa  – Kępa Mieszczańska, która obecnie jest zagospodarowana przez miejskich deweloperów.

Intensywny rozwój tej części Wrocławia nastąpił w 2 połowie XIX wieku. Początkowo Nadodrze miało charakter rzemieślniczo-robotniczy. Jednak z upływem czasu to się zmieniło. Intensywnie osiedlała się tam klasa średnia, a nawet niektórzy przedstawiciele wrocławskiej burżuazji. Aczkolwiek Nadodrze głównie pozostawało osiedlem, na którym mieszkali przedsiębiorcy. Przykładem jest rodzina Steinów, która się tam osiedliła i założyła składy z drewnem.

 

Jedną z pereł przedwojennego osiedla oraz całego Wrocławia jest dworzec Nadodrze – wzniesiony w 1868 roku prawie w całości przeżył oblężenie Festung Breslau i w lipcu 1945 roku został uruchomiony jako pierwsza stacja kolejowa we Wrocławiu.

Poza Dworcem Nadodrze na terenie osiedla znajduje się dużo innych miejskich historycznych ciekawostek takie jak: Elektrociepłownia Wrocław, plac Strzelecki, plac św. Macieja, plac Powstańców Wielkopolskich, plac Staszica, kościół św. Bonifacego, kościół Opieki św. Józefa we Wrocławiu, a także najdłużej działający skład opału we Wrocławiu. Warto również dodać, że po wojnie na Przedmieściu Odrzańskim miały swoje siedziby główne urzędy oraz instytucje państwowe Wrocławia: Poczta Polska, szkoły oraz lecznice.

Plac św. Macieja 

Nadodrze jest również słynne z dużej ilości przedwojennych kamienic, które stanowią ogromny potencjał dzielnicy. W 2012 roku na rewitalizację zostało przeznaczone 100 mln złotych. Środki miały służyć gruntownemu remontowi całego osiedla, a kamieniom przywróceniu przedwojennego widoku. Jednak tylko nieliczna część budynków została poddana rewitalizacji, przed miastem stoi jeszcze długa droga, aby przywrócić dzielnicy utracone piękno.

Poza wyżej wymienionymi ciekawostkami o Nadodrzu, osiedle jest znane ze swoich licznych murali. Spacer śladem nadodrzańskich murali jest nietypową atrakcją dla zwiedzających Nadodrze oraz dla osób, które uwielbiają odkrywać nowe miejsca we Wrocławiu.

Zobaczcie także odcinek MWW TV, który został zrealizowany właśnie na Nadodrzu.

Tekst: Grzegorz Szein

Foto: Fotopolska

Foto główne: Facebook: "Wrocław dawniej i dziś"