Nadchodzi szczególny wieczór, kiedy biblioteki działają inaczej niż zwykle. Ich drzwi nie zamykają się po zmroku, a wręcz przeciwnie – bibliotekarze do późna czekają na czytelników z zupełnie niecodzienną ofertą.
X Noc Bibliotek to aż 30 wydarzeń w 20 filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. T. Różewicza we Wrocławiu. 11 października w godzinach popołudniowo-wieczornych będzie można nie tylko wypożyczyć książki, ale także uczestniczyć w spotkaniach autorskich, wieczorkach literackich, warsztatach twórczych, zajęciach z jogi, grach, prelekcjach i seansach.
„Moc Bibliotek”
Noc Bibliotek odbywa się już po raz dziesiąty. W akcji uczestniczy ponad 1000 bibliotek z całego kraju, w tym wrocławska Miejska Biblioteka Publiczna im. T. Różewicza. To wielkie święto bibliotek i czytania, które ma zachęcić do korzystania z bibliotecznych zasobów i uczestnictwa w kulturze dostępnej na osiedlach. Noc Bibliotek jest akcją skierowaną do wszystkich, od dzieci po seniorów. Jak co roku, organizatorzy wydarzenia wybrali hasło przewodnie imprezy. Tym razem jest to „Moc Bibliotek”, a dokładnie „Noc Bibliotek – Noc czytania – Moc czytania – Moc Bibliotek”!
Spotkania z literaturą i sztuką: Mieczysław Gorzka, Monika Kowalska i Julia Gambrot
Jednym z wydarzeń otwierających X Noc Bibliotek będzie spotkanie z Mieczysławem Gorzką – uwielbianym przez czytelników autorem bestsellerowych kryminałów, w tym kultowych książek o Marcinie Zakrzewskim. O godzinie 17:00 pojawi się w Filii 18 na ul. Grabiszyńskiej 236a. W tym samym czasie w Filii 42 na Karłowicach-Różance odbędzie się spotkanie autorskie z Moniką Kowalską, autorką popularnej sagi lwowsko-wrocławskiej „Dwa miasta”. Noc Bibliotek będzie się kręcić wokół książek również w Mediatece, w której o godz. 17:30 wystartuje Młodzieżowy Maraton Czytelniczy.
Okazję do spotkania z literaturą i sztuką będą mieli odwiedzający Filię 5 Grafit. O godz. 19:00 rozpocznie się tam wieczór autorski z wrocławską pisarką Julią Gambrot. Rozmowa będzie toczyć się w otoczeniu wystawy malarstwa Waldemara Szauera, wrocławskiego artysty, sięgającego w swoich pracach do pejzażu wiejskiego i miejskiego, architektury oraz tematyki sakralnej.
Urozmaicony wieczór artystyczny zaplanowała FAMA. W Centrum Biblioteczno-Kulturalnym na Psim Polu między godz. 17:00 a 21:00 odbędą się: wernisaż wystawy „Clairvoyants” Aleksandry Kubackiej, przegląd twórczości poetyckiej seniorów, warsztat literacki z Jakubem Tabaczkiem oraz seans filmowy z poetyckim motywem.
Noc bibliotek – noc gier
Po spotkaniu z Mieczysławem Gorzką w Filii 18 wystartuje gra, w której uczestnicy wcielą się w członków Kryminalnego Biura Śledczego i spróbują rozwikłać zagadkę zabójstwa bibliotekarki (uwaga, zapisy ruszają 1 października!). Jeszcze inną grę przygotowała Filia 29 – fani literatury gatunkowej zmierzą się z zabawami paragrafowymi, wyzwaniami i zagadkami. Mniej ekscentrycznie będzie za to w Filii 23 i w Mediatece – chętni zasiądą tam nad planszówkami, które na co dzień wypożyczają obie biblioteki.
Coś dla duszy, coś dla ciała: joga, kobiece kręgi i szydełkowanie
W Noc Bibliotek będzie można złapać głębszy oddech za sprawą BiblioJogi z Dorotą Greniuk, nauczycielką spokojnej i łagodnej Yin Jogi (Filia 54, godz. 19:00) lub uwolnić stłumione emocje podczas praktyki Jogi Śmiechu w Filii 16 na Kozanowie (godz. 18:00). Jeśli ktoś preferuje bardziej tradycyjną formę relaksu, biblioteka zaprasza na Moc Szydełkowania do Filii 29 (godz. 17:00).
Co jeszcze? W październikową noc dorosłe kobiety spotkają się w dwóch kobiecych kręgach, by rozmawiać w kameralnym gronie o ważnych sprawach bez żadnego tabu: w bibliotekach na Nowym Dworze (Filia 22) i na Biskupinie (Filia 26).
Wieczór podróżniczy w Bibliotece Turystycznej
Na wieczór podróżniczych opowieści zaprasza Biblioteka Turystyczna Filia 57 na ul. Szewskiej 78. Odwiedzający będą mogli wysłuchać trzech prelekcji: o przemierzaniu Szwajcarii ze Swiss Travel Passem, podróżowaniu przez Maroko i o lękach i obawach, które potrafią pojawić się podczas najróżniejszych wojaży.
Nastrojowe spotkania dla dzieci: świecące książki, bajki z diaskopu, niewidzialny atrament
W Filii 4 szykuje się nietypowy retro wieczór – uruchomiony zostanie diaskop, na którym bibliotekarze wyświetlą bajki w towarzystwie podkładu muzycznego i głośnego czytania oraz gramofon, na którym będzie można posłuchać pocztówek dźwiękowych. Chętni będą mogli poćwiczyć pisanie na maszynie. Rodzicom z dziećmi spodobać się mogą też warsztaty modelarskie w Filii 44 lub międzypokoleniowa nauka book-foldingu w Filii 40, czyli zginania stron w starych książkach w taki sposób, by tworzyć trójwymiarowe kompozycje.
Na najmłodszych czekają ponadto warsztaty plastyczne i manualne, z nocą i ciemnością, jako motywem przewodnim: w Filii 17 na Ołtaszynie razem z Kasią Bury z Tekturowa dzieci wykonają książki, które zaświecą w ciemnościach, a w Filii 1 na ul. Sztabowej stworzą zakładki przy użyciu niewidzialnego atramentu, który odczytają za pomocą specjalnego światła.
Dobranocki i bajeczki
Noc Bibliotek to również wieczorne czytanki i czas z ulubionymi bajkami. W Bajkowej Bibliotece na wrocławskich Krzykach (Filia 54) Pani Teatrzyk zaprosi dzieci na dobranockę z Jackiem i Agatką, a po drugiej stronie miasta, w FAMIE na Psim Polu, będzie można skończyć dzień podczas wieczoru magicznych opowieści i bajkoterapii.
Szczegółowy program X Nocy Bibliotek oraz informacje o godzinach poszczególnych wydarzeń, ewentualnych zapisach i rekomendacjach wiekowych znajdują się na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. T. Różewicza we Wrocławiu: https://biblioteka.wroc.pl/noc-bibliotek/
Foto: mat. prasowe
Nadchodzi X Noc Bibliotek. W programie mnóstwo bezpłatnych wydarzeń.