Perseidy to jedne z najbardziej znanych meteorów, których pierwsze obserwacje prowadzono już w starożytności. Atrakcyjność związanego z nimi widowiska sprawia, że chętnie wpatrujemy się w niebo w okresie ich największej aktywności. Najlepsze warunki do obserwacji spadających gwiazd przypadają na noc z 12 na 13 sierpnia.

Nazwa „perseidy” wywodzi się od konstelacji Perseusza, w której znajduje się tak zwany radiant roju, czyli miejsce, z którego wylatują meteory, nazywane często „spadającymi gwiazdami”. Widowiskowe zjawisko, czyli chwilowa biała smuga na niebie, to moment spalania się jednego z meteorytów w atmosferze Ziemi.

Rój Perseidów można zaobserwować na nocnym niebie w okresie od 17 lipca do 24 sierpnia, natomiast najwyższa aktywność, a zarazem najwyższa widoczność przypada na noc z 12 na 13 sierpnia (z piątku na sobotę). To właśnie wtedy, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych można dostrzec podczas jednej godziny nawet 100 „spadających gwiazd”.

Aby móc podziwiać perseidy, nie trzeba posiadać specjalistycznego sprzętu. Najlepiej jednak udać się w miejsce znajdujące się jak najdalej od miejskich zanieczyszczeń, np. las. W przypadku obserwacji z terenu miasta warto znaleźć wysoki punkt, taki jak dach. Aby dostrzec jak najwięcej „spadających gwiazd” należy wpatrywać się w niebo nad północno-wschodnim horyzontem, a dokładnie w gwiazdozbiór Perseusza.

 

Foto: Wikipedia