Specjalnie oznakowany autobus MPK, przystosowany do roli mobilnego punktu szczepień, odwiedzi w lipcu różne części Wrocławia. Każdy dorosły mieszkaniec, który jeszcze nie miał okazji się zaszczepić przeciwko COVID-19, będzie mógł wsiąść do pojazdu i przyjąć w nim szczepionkę firmy Johnson&Johnson.

– Zależy nam,  by szczepienia były powszechne, dostępne jak najbliżej mieszkańców, a liczba zaszczepionych wrocławianek i wrocławian jak najwyższa. Już teraz jesteśmy w czołówce najlepiej zaszczepionych miast w Polsce.  Blisko 48%  wrocławian jest już w pełni zaszczepionych, ponad 30% nastolatków przyjęło pierwszą dawkę szczepionki. Wierzymy, że tak świadoma postawa mieszkańców wynika także z naszej pracy – mówił Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych we Wrocławiu.

Wrocław bardzo aktywnie wspiera Narodowy Program Szczepień, tworząc własną kampanię edukacyjną #WrocławSięSzczepi Solidarnie przeciw Covid. W mieście odbywają się  także specjalne akcje szczepionkowe – dla osób w kryzysie bezdomności zorganizowane zostały mobilne punkty szczepień, które dotarły do  schronisk i noclegowni. Streetworkerzy wciąż zachęcają do szczepień ludzi w kryzysie bezdomności ulicznej. Chętnych dowożą do ambulatorium, prowadzonego przez MiserArt.

– Zadbaliśmy o osoby starsze i wykluczone. Uruchomiliśmy specjalny numer telefonu, pod którym mogą zgłaszać się wrocławianie, którzy mają problemy z poruszaniem albo transportem i dowozimy je do punktów szczepień, także dzięki wsparciu MPK – podkreślała Dorota Feliks, dyrektorka Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Od początku pandemii wrocławski przewoźnik włącza się w rozmaite działania na rzecz ograniczenia jej skutków. Oprócz  dowozu seniorów, była to m.in. akcja szczepienia pracowników spółki (w ramach której preparaty udało się podać wszystkim chętnym), uruchomienie dowozu personelu szpitala tymczasowego przy ul. Rakietowej i trasy łączącej Uniwersytet Medyczny z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym, czy dowóz posiłków dla seniorów przy współpracy z Cafe Równik.

– Gdy tylko we Wrocławiu pojawiły się pierwsze dostawy preparatów przeznaczonych wtedy dla najstarszych mieszkańców, od razu włączyliśmy się w akcję dowożenia seniorów do punktów szczepień – przypominałprezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder. – Było więc dla nas naturalne, że gdy tylko pojawi się możliwość zorganizowania mobilnego punktu dla każdego, od razu się w to włączymy. Zatem ruszamy Szczepciobusem, mając jednodawkowe szczepionki Johnson&Johnson. Wystarczy więc ukłucie, żeby zyskać odporność przed koronawirusem. Od teraz nikt nie będzie miał wymówki, że się nie zaszczepił, bo nie mógł się zarejestrować albo miał za daleko do punktu szczepień – dodawał.

We Wrocławiu podano już ponad 870 tys. dawek szczepionki. Na Stadionie Wrocław liczba osób zaszczepionych sięga 100 tys.

Rozkład jazdy Mobilnego Punktu Szczepień MPK Wrocław

1 lipca

 • godz. 8.00-11.00, Biskupin, ul. Jackowskiego, obok kościoła pw. św. Faustyny
 • godz. 12.00-15.00, SP nr 107 – parking (Bolesława Prusa 64)

2 lipca

 • godz. 8.30-9.45, TARG-PIAST
 • godz. 10.00-14.00, parafia św. Antoniego we Wrocławiu, al. Jana Kasprowicza 26, obok kościoła
 • godz. 15.00-18.00, Pasaż Zielińskiego – parking

3 lipca

 • godz. 8.00-10.00, plac przed sklepem Biedronka na Brochowie
 • godz. 10.00-14.00, Jagodno, ul. Schuberta – wjazd od ul. Vivaldiego

4 lipca

 • godz. 10.00-12.00, parafia Nowy Dwór
 • godz. 12.30-15.00, Złotnickie Centrum Spotkań, ul. Wielkopolska 3/5, parking

7 lipca

 • godz. 15.00-18.00, CH Borek – parking

8 lipca

 • godz. 13.00-16.00, plac przed Galerią Magnolia w ramach Miasteczka Zdrowia Fundacji Veritas Group, ul. Legnicka

18 lipca

 • godz. 9.00-14.00, plac przed katedrą

 

Foto: MPK Wrocław