W sobotę na ulice Wrocławia wyjechał autobus dla osób bezdomnych, którzy będą mogli się w nim ogrzać oraz otrzymać ciepły posiłek.

„Streetbus” – taką oficjalną nazwę nosi uruchomiony we Wrocławiu autobus MPK przeznaczony dla bezdomnych. Do kwietnia będzie w nim można nie tylko się ogrzać, ale też zjeść ciepły posiłek, czy dotrzeć do ogrzewalni św. Brata Alberta. Specjalny autobus dla bezdomnych to jeden z pomysłów prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. Po drodze do ogrzewalni autobus zatrzyma się w kilku miejscach, które zostały zdiagnozowane jako te, gdzie osób bezdomnych jest najwięcej. Dłuższe postoje zaplanowano na przystankach Sieradzka, Bzowa (Centrum Zajezdnia), Katedra, Sucha i Zaporoska, kilka innych zaś będzie funkcjonowało jako przystanki „na żądanie”.

W Streetbusie cały czas obecni będą streetworkerzy oraz wolontariusze z organizacji pozarządowej MiserArt, którzy nie tylko nakarmią i zatroszczą się o potrzebujących, ale również udzielą wszelkich informacji na temat uzyskania dalszej pomocy. Autobus został w pełni przystosowany do potrzeb wolontariuszy organizacji pozarządowej MiserArt. Przez cały okres kursowania Streetbusa MPK Wrocław zapewnia również kierowcę – poinformował Mateusz Lubański, rzecznik prasowy MPK.

Pilotażowy projekt sfinansuje gmina Wrocław. – Wrocławskie MPK przeznaczyło na Streetbusa autobus przegubowy marki Volvo, który – choć został wyłączony z eksploatacji na regularnych liniach – może spędzić swą emeryturę niosąc pomoc innym – powiedział na spotkaniu z dziennikarzami prezes Balawejder i zapewnił, że choć autobus nie należy do najmłodszych jest odpowiednio przygotowany i w pełni sprawny.

Foto: Pixabay