Podczas prac remontowych prowadzonych na terenie auli najstarszego liceum we Wrocławiu, robotnicy odkryli pozostałości cennego malowidła z pierwszej połowy XX wieku. Jest to historyczny herb Wrocławia, który został ukryty pod tynkiem jeszcze przed II wojną światową.

Herb odkryto w I Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Poniatowskiego.

Praca powstała na początku XX wieku, wtedy kiedy budowano szkołę. Wykonana jest w stylu art deco, bardzo wówczas popularnym na świecie. W centrum malowidła ściennego znajduje się herb Wrocławia z XVI wieku z tarczą z głową św. Jana Chrzciciela, patrona miasta i z czterema tarczami wokół: na górnej białego lwa – nawiązującego na panowania czeskiego, na drugiej czarnego orła śląskiego, na dole głowy św. Jana Ewangelisty, a także litery „W” od historycznej nazwy miasta Wratislavia – informują Wrocławskie Inwestycje.

Aktualnie specjaliści od rekonstrukcji zabytków skrupulatnie zajmują się każdym elementem malowidła. Jednym z ich zadań było na przykład stworzenie od podstaw muz towarzyszących herbowi, ponieważ niewiele fragmentów ich postaci zachowało się na ścianie.

Inwestycja jest finansowana ze środków pochodzących z budżetu miasta, a jej koszt to blisko 115 tysięcy złotych. Prace, których zakończenie planowane jest za kilka tygodni, nadzoruje Zarząd Inwestycji Miejskich.

 

Foto: Facebook/Inwestycje we Wrocławiu