Politechnika Wrocławska, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz siedem szpitali podpisały porozumienie o współpracy na rzecz utworzenia i prowadzenia Wydziału Medycznego. Jak podkreśla Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Cezary Przybylski – trudno sobie wyobrazić współczesną medycynę bez towarzyszącej jej myśli inżynierskiej.

Współpracujemy z Politechniką Wrocławską przy tworzeniu Wydziału Medycznego, ponieważ uważamy, że jest to element, który służy rozwojowi regionu w kilku obszarach. Po pierwsze ta inicjatywa przyczyni się do zwiększenia wykwalifikowanej kadry medycznej. Jest to połączenie myśli inżynierskiej ze światem medycyny. Wpłynie to również na rozwój sektora IT, który jest coraz bardziej kluczowy w nowoczesnej medycynie – tłumaczy Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Otwarcie wydziału ma być również odpowiedzią na brak kadry medycznej, z którym borykają się aktualnie szpitale.

To kolejny krok na drodze do budowania nowej wielkiej politechniki wzorowanej na najlepszych europejskich uczelniach. Będzie ona oparta na takich filarach jak badania podstawowe, nauki techniczno-inżynieryjne oraz medycyna, czyli nauka zajmującą się najbardziej złożonym układem, jakim jest ludzki organizm – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej. – Dzięki tej współpracy nasza uczelnia będzie zarówno kształcić, jak i zatrudniać lekarzy. Medycyna dołącza też do grona dyscyplin, które są we Wrocławiu dostępne na różnych uczelniach, podobnie jak fizyka, chemia czy zarządzanie – dodaje.

Kształcenie na Wydziale Medycznym będzie prowadzone we współpracy z siedmioma wrocławskimi szpitalami. W czwartek (22 grudnia) umowy na PWr podpisali:

  • dr n. med. Dominik Krzyżanowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu,
  • dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, dyrektor naczelny Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu,
  • Katarzyna Kapuścińska, dyrektor Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu,
  • płk dr n. med. Wojciech Tański, komendant 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką we Wrocławiu,
  • dr inż. Agnieszka Chrobak, p.o. dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. A. Falkiewicza we Wrocławiu,
  • prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu,
  • Anna Farmas, dyrektor zarządzająca Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca im. prof. Zbigniewa Religi – Medinet.

Wydział Medyczny na Politechnice ma zostać uruchomiony w nowym roku akademickim 2023/2024. Na pierwszym roku studiować będzie 60 osób.

 

Foto: mat. prasowe UMWD